Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiceminister kultury Jarosław Sellin otworzył wystawę „Szlachta sandomierska na Sejmie Wielkim 1788-1792” w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Wśród gości otwierających wystawę byli: od lewej:  poseł Marek Kwitek,  Piotr Wawrzyk wiceminister spraw zagranicznych, Jarosław Sellin wiceminister kultury  oraz Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.
Wśród gości otwierających wystawę byli: od lewej: poseł Marek Kwitek, Piotr Wawrzyk wiceminister spraw zagranicznych, Jarosław Sellin wiceminister kultury oraz Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. KLaudia Tajs
Wiceminister kultury Jarosław Sellin oraz Piotr Wawrzyk wiceminister spraw zagranicznych otworzyli w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu nową ekspozycję pn. „Szlachta sandomierska na Sejmie Wielkim 1788-1792". Wystawa zorganizowana z okazji dwusetnej rocznicy zakończenia Sejmu Wielkiego, ma przybliżyć ten ważny okres w dziejach historycznej ziemi sandomierskiej.

Nowa wystawa w Sandomierzu

Podczas wernisażu Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu przypomniał, że wystawa składa się z kilkunastu obiektów, które zgromadzono z całej Polski. - Są to częściowo obiekty z naszych zbiorów, jak choćby sam uniwersał króla Stanisława Augusta wzywający na Sejm na II kadencję, to wielka rzadkość i wielki skarb - mówił dyrektor. - Dotąd historycy nie wiedzieli, że się zachował. Jedyny egzemplarz uniwersału był znany dla województwa płockiego. My mamy tekst sandomierski adresowany do grodu sandomierskiego.
Jednak większość dzieł na sandomierską ekspozycję zostało wypożyczonych. - To obrazy, przedmioty złotnictwa, dokumenty, ale i taki mały skarb - klejnocik, jakim jest kałamarz Stanisława Małachowskiego, z którego Małachowski korzystał przy podpisywaniu Konstytucji 3 Maja - dodał dyrektor.

Wśród gości otwierających wystawę byli: Jarosław Sellin wiceminister kultury, Piotr Wawrzyk wiceminister spraw zagranicznych, poseł Marek Kwitek oraz wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin przyznał, że z zainteresowaniem przyjął zaproszenie do udziału w wernisażu „Szlachta sandomierska na Sejmie Wielkim 1788-1792”. - Chcę wyrazić satysfakcję z tego, że jest to pierwsza wystawa czasowa zorganizowana w tym pięknym muzeum od momentu, kiedy minister kultury i dziedzictwa narodowego wraz z marszałkiem województwa świętokrzyskiego postanowili razem mieć odpowiedzialność nad tym muzeum i być współorganizatorami tego muzeum - mówił Jarosław Sellin. - W ubiegłym roku obchodziliśmy 230-lecie uchwalenia Konstytucji 3 Maja, najważniejszej spuścizny Sejmu Czteroletniego, zaś w roku bieżącym, dokładnie 29 maja przypada okrągła rocznica zakończenia obrad tego Sejmu, który stał się jednym z filarów polskiej świadomości narodowej, tak potrzebnej w czasach nocy zaborów. Te zbiegające się jubileusze dla Muzeum Zamkowego w Sandomierzu są sposobnością do świętowania najważniejszych wydarzeń w historii politycznej Rzeczypospolitej, głównie w oparciu o dzieje regionu. Dobrze by było, aby inne muzea, które zajmują się opowiadaniem o najznakomitszych zdarzeniach swojego regionu też do tej rocznicy Sejmy Czteroletniego sięgnęły.
Głównym założeniem ekspozycji jest przedstawienie sylwetek posłów i senatorów województwa sandomierskiego, ukazanie ich roli i dokonań w współtworzeniu nowoczesnego ustawodawstwa. Jednym z celów wystawy jest również pogłębienie refleksji nad znaczeniem suwerenności bytu państwowego oraz popularyzacja polskiej kultury i dziedzictwa narodowego, przez pryzmat spuścizny Sejmu Czteroletniego, którego najważniejszym owocem była majowa Konstytucja.

233 lata temu, 6 października 1788 roku w Warszawie rozpoczął obrady Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Rzeczypospolita od czasów Stanisława Poniatowskiego znajdowała się pod protektoratem Rosji. Wykorzystując trudną sytuację międzynarodową tego cesarstwa Polacy konsekwentnie wprowadzali reformy społeczne i polityczne zmierzające do przywrócenia suwerenności Rzeczypospolitej. Najważniejszym osiągnięciem było uchwalenie Konstytucji 3 maja 1791 r. Konstytucja ta była drugą na świecie po ustawie zasadniczej Stanów Zjednoczonych i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.
Ekspozycja „Szlachta sandomierska na Sejmie Wielkim 1788-1792” w Zamku Królewskim w Sandomierzu potrwa od 5 kwietnia do 3 lipca 2022 r.

Wystawa została objęta patronatem honorowym Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Elżbiety Witek, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.
Partnerami wystawy są:

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, Archiwum Główne Akt Dawnych, Archiwum Państwowe w Kielcach, Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu, Biblioteka Jagiellońska, Diecezja Kielecka, Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Parafia św. Antoniego Padewskiego w Stopnicy-Kątach Starych.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto