Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła „Czarno-biała fotografia Sandomierza” w sandomierskim ratuszu. To trzeba zobaczyć. Zdjęcia i film

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Wideo
od 7 lat
Stare aparaty i projektory fotograficzne, negatywy, klisze, czarno białe zdjęcia i zaaranżowane studio fotograficzne - to wszystko można zobaczyć w sali ekspozycyjnej sandomierskiego Ratusza na wystawie „Czarno-biała fotografia Sandomierza”, której autorem jest Piotr Kusal. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Niezwykła „Czarno-biała fotografia Sandomierza” w sandomierskim Ratuszu

Wystawa „Czarno-biała fotografia Sandomierza” w Ratuszu jest autorskim pomysłem Piotra Kusala. Osobiście zaprojektował i wykonał każdy element ekspozycji, zgromadził eksponaty, tworząc wyjątkowe nowe miejsce w przestrzeni Sandomierza.
Jak powiedział autor podczas wernisażu pomysł zrodził się z pasji a na realizację czekał kilkanaście lat i czekał na swój czas. - Warto przyjść do tego miejsca ponieważ możemy dotknąć historii fotografii – zachęca autor wystawy Piotr Kusal. - Można dotknąć aparatów, materiałów, na których były robione fotografie, jest zaaranżowane studio fotograficzne i usiąść w głębokim fotelu przy starym projektorze.

Wystawa składa się z dwóch części - ekspozycji stałej i ekspozycji zmiennej. Ekspozycja stała pokazuje historię techniki fotografii powiększalniki, kuwety, suszarki gilotyny, koreksy, stół retuszerski i historię aparatów - zgromadzono około 100 aparatów, od mieszkowych, przez skrzynkowe, po lustrzanki i polaroidy. Znajdziemy tam symboliczne sandomierskie kino ze starymi fotelami, projektorem i szyldem, w którym wyświetlane są czarno-białe filmy z Sandomierzem.

Ekspozycję zmienną stanowić będą tematyczne wystawy fotografii Sandomierza. Pierwszym tematem, który został opracowany na otwarcie wystawy, są „Zakłady fotograficzne w Sandomierzu”. Możemy na podstawie zdjęć prześledzić historię siedmiu sandomierskich fotografów, którzy posiadali zakłady fotograficzne: Jan Leon Kołecki, Franciszek Mańkiewicz, Lucjan Kolasiński, Marian Kossowski, Edward Bryła, Wojciech Walczyna, Henryka Pieklik.

Piotr Kusal jest od wielu lat pasjonatem starej, czarno-białej fotografii Sandomierza. Założył grupę na portalu Facebook, w której publikowane są historyczne fotografie związane z miastem i mieszkańcami naszego miasta. Grupa skupia ponad 2800 członków i opublikowano w niej dotychczas kilka tysięcy zdjęć. Piotr Kusal zrealizował w przestrzeni miasta kilka wystaw dotyczących starych zdjęć. Oprócz zbierania fotografii realizuje filmy dokumentalne, w których najstarsi sandomierzanie opowiadają o dawnych czasach i życiu w Sandomierzu.

Organizatorem wystawy jest Sandomierskie Centrum Kultury, Marcin Marzec – burmistrz miasta Sandomierza oraz Urząd Miejski w Sandomierzu.

Zobaczcie zdjęcia z „Czarno-biała fotografia Sandomierza”:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto