MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy w Sandomierzu. Młodzi ratownicy pochwalili się wiedzą i umiejętnościami

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Sandomierzu rozegrano 30. Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy - etap rejonowy. Podczas zmagań rozegranych w murach Collegium Gostomianum młodzi ratownicy musieli wykazać się wiedzą teoretyczną na temat Polskiego Czerwonego Krzyża oraz praktyczną, na potrzeby której zaaranżowano kilka sytuacji.

Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy w Sandomierzu

Jak powiedział Leopold Wójcik prezes oddziału rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Sandomierzu celem mistrzostw jest wzmocnienie procesu edukacji młodzieży z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków poprzez upowszechnienie zasad bezpieczeństwa i wykształcenie nawyków ich przestrzegania, kształtowanie postaw współzawodnictwa i współpracy w grupie oraz upowszechnianie zasad i wartości humanitarnych Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Mistrzostwa skierowano do młodzieży szkół ponadpodstawowych. Uczestniczyli w nich zawodnicy tworzący 5-osobowe zespoły, które w trakcie mistrzostw udzielali pierwszej pomocy na specjalnie zaaranżowanych stacjach. Była między innymi aranżacja sytuacji krwotoku, zasłabnięcia i oparzenia.

Do udziału w tegorocznej, jubileuszowej edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża zgłosiły się szkoły ponadpodstawowe z terenu Sandomierza: I Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum, II Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego.

Pracę grup oceniali wyspecjalizowani sędziowie, którzy oceniali każdą wykonywaną czynność. Zbigniew Majewski sędzia główny zawodów przyznał, że poziom wiedzy u młodych ludzi był dość wysoki. - Drużyny były bardzo dobrze przygotowane co świadczy o dobrej pracy opiekunów – przyznał sędzia. - Drużyny musiały poświęcić więcej czasu na przygotowanie, niż same lekcje.

Po podsumowaniu wyników odbyło się wręczanie nagród i dyplomów. W gronie gratulujących był Marcin Marzec burmistrz Sandomierza i Marcin Piwnik sandomierski starosta.

Zwyciężyła drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum, która weźmie udział w etapie Okręgowym 18 mają w Sandomierzu. Drugie miejsce zajęła drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu, natomiast miejsce drużyna z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu. Czwarte miejsce zajęła drużyna Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu, piąte reprezentacja Zespołu Szkół Ekonomicznych w Sandomierzu.

Miłym akcentem spotkania było podziękowanie przez członków Grupy Ratownictwa PCK w Sandomierzu za nowy sprzęt, jakie przekazało Starostwo Powiatowe w Sandomierzu. To specjalistyczna kamizelka, wykorzystywana do nauki postępowania na wypadek zadławienia oraz treningowy defibrylator AED.

Marcin Piwnik starosta powiedział, że warto wspierać działalność Grupy Ratownictwa PCK, bo jej członkowie wykonują bardzo dobrą pracę. Starosta zapowiedział także, że należy zrobić wszystko, aby Grupa w tym roku przeniosła się do nowej siedziby.

Organizatorem wydarzenia był Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy w Sandomierzu wraz z sandomierską Grupą Ratownictwa PCK w ramach realizacji zadania publicznego Gminy Sandomierz pn: „Propagowanie wiedzy w zakresie udzielania pierwszej pomocy wśród dzieci i młodzieży”. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Sandomierski i Burmistrz Sandomierza. W przeprowadzeniu mistrzostw pomagała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Zawichostu.

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto