Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Podróż w nieznane z Instytutem Polonika” – plenerowa wystawa i spotkanie z Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. Zobacz zdjecia

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Spotkanie jest nawiązaniem do wystawy plenerowej „Podróż w nieznane z Instytutem Polonika”, którą  można oglądać do 31 lipca  na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu.
Spotkanie jest nawiązaniem do wystawy plenerowej „Podróż w nieznane z Instytutem Polonika”, którą można oglądać do 31 lipca na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Klaudia Tajs
W Muzeum Zamkowym w Sandomierzu można oglądać wystawę plenerową „Podróż w nieznane z Instytutem Polonika”. W poniedziałek, 17 lipca o godzinie 16 w Sali Rycerskiej w Zamku Królewskim w Sandomierzu odbędzie się spotkanie z jej twócami. Wstęp wolny.

Wystawa plenerowa i spotkanie z Muzeum w Sandomierzu

"Pomiędzy Lwowem, Rzymem a Chicago…, czyli rozmowa z twórcami wystawy Podróż w nieznane z Instytutem Polonika" pod takim hasłem odbędzie się w Zamku Królewskim w Sandomierzu rozmowa z twórcami wystawy „Podróż w nieznane z Instytutem Polonika”. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 17 lipca o godzinie 16 w Sali Rycerskiej w Zamku Królewskim w Sandomierzu. Wstęp wolny.

Spotkanie jest nawiązaniem do wystawy plenerowej „Podróż w nieznane z Instytutem Polonika”, którą można oglądać do 31 lipca na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu.

Atrakcją wydarzenia będzie możliwość obejrzenia filmów w technologii VR, przedstawiających odrestaurowane przez Instytut Polonika freski Franiszka Ecksteina w cerkwi garnizonowej świętych Apostołów Piotra i Pawła – dawnym kościele jezuitów we Lwowie.

W wydarzeniu uczestniczyć będą przedstawicielki Instytutu Polonika Dorota Janiszewska-Jakubiak – dyrektor, dr Anna Rudek-Śmiechowska – p.o. szefa programu Badania oraz dr Agata Dworzak – autorka projektu badawczego i wydawniczego Instytutu Polonika, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagillońskiego. Spotkanie poprowadzi dr Magdalena Gutowska kierująca programem Popularyzacja w Instytucie Polonika.

Wydarzenie współorganizowane jest przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika oraz Muzeum Zamkowe w Sandomierzu.

„Podróż w nieznane z Instytutem Polonika” to wystawa przygotowana z okazji 5-lecia istnienia Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA. Jest to próba pokazania przekrojowej działalności Instytutu, którą prowadzi w ramach trzech programów strategicznych: Badania, Ochrona, Popularyzacja. Narracja wystawy oparta została na metaforycznej podróży do miejsc, gdzie znajdują się materialne ślady polskiego dziedzictwa kulturowego objęte opieką przez Instytut Polonika. Zabiera ona widza na wyprawę śladami Polaków w świecie - odwiedzamy Europę (Ukrainę, Francję, Włochy, Litwę), Amerykę Północną i Azję, gdzie odnajdujemy budynki, malowidła, projekty strojów, projekty wnętrz, nagrobki oraz inne ślady działalności artystycznej i naukowej Polaków.

Wśród starannie wyselekcjonowanych obiektów na wystawie można poznać historie nie tylko kolegiaty w Żółkwi, kaplicy Barczewskich we Lwowie czy kościoła pw. Świętego Ducha w Wilnie, lecz także sylwetki osób, których wkład w dziedzictwo kulturowe za granicą jest olbrzymi, jak choćby Sary Lipskiej czy Władysława Teodora Bendy. Celem wystawy jest zapoznanie odbiorców z polskim dziedzictwem kulturowym poza krajem oraz pokazanie różnorodnych aspektów działalności Instytutu Polonika. Na ekspozycji „Podróż w nieznane z Instytutem Polonika” wykorzystane zostały materiały fotograficzne pochodzące z archiwum Instytutu Polonika.

Wystawę można oglądać do 31 lipca na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu.

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA jest wyspecjalizowaną państwową instytucją kultury powołaną 18 grudnia 2017 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytut prowadzi projekty o charakterze konserwatorskim, naukowo-badawczym, edukacyjnym i popularyzatorskim. Dzięki nim zachowywane są materialne świadectwa naszych dziejów i przywracana jest pamięć o ważnych dla współczesnych Polaków osobach oraz istotnych faktach historycznych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto