Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła rzeźba stanie na nowym rondzie w Sandomierzu. To imitacja krzemienia pasiastego

Klaudia Tajs
Rzeźba wykonana ze specjalnej stali imitująca krzemień pasiasty stanie na rondzie, które jeszcze w tym roku zostanie wybudowane na skrzyżowaniu ulicy Mickiewicza oraz Armii Krajowej w Sandomierzu. Rzeźba będzie nawiązywała i przypominała mieszkańcom i turystom, że  Sandomierz jest światową  stolicą krzemienia  pasiastego.
Rzeźba wykonana ze specjalnej stali imitująca krzemień pasiasty stanie na rondzie, które jeszcze w tym roku zostanie wybudowane na skrzyżowaniu ulicy Mickiewicza oraz Armii Krajowej w Sandomierzu. Rzeźba będzie nawiązywała i przypominała mieszkańcom i turystom, że Sandomierz jest światową stolicą krzemienia pasiastego. Klaudia Tajs
Rzeźba wykonana ze specjalnej stali imitująca krzemień pasiasty stanie na rondzie, które jeszcze w tym roku zostanie wybudowane na skrzyżowaniu ulicy Mickiewicza oraz Armii Krajowej w Sandomierzu. Rzeźba będzie nawiązywała i przypominała mieszkańcom oraz turystom, że Sandomierz jest światową stolicą krzemienia pasiastego.

Pomysłodawcą na zagospodarowanie ronda, które ma być gotowe już jesienią tego roku jest sandomierski artysta Cezary Łutowicz, twórca unikatowej biżuterii artystycznej z krzemienia pasiastego.

- Pan Cezary Łutowicz wyszedł z propozycją, aby to rondo było rondem nawiązującym do krzemienia pasiastego - mówi sandomierski starosta Marcin Piwnik, bowiem nowe rondo umiejscowione jest na drodze powiatowej.

- Na rondzie poza samą konstrukcją imitującą krzemień pasiasty będzie napis Sandomierz Światową Stolicą Krzemienia Pasiastego. Uważam, że jest to ciekawa inicjatywa, bo Sandomierz poza pięknymi zabytkami, staje się w naszym kraju i poza jego granicami rozpoznawalny z tego, że stąd pochodzi, tu jest szlifowany krzemień pasiasty. Będziemy na ten temat rozmawiać z burmistrzem Sandomierza, aby w tym kierunku iść dalej, i aby dla osób wjeżdżających, to rondo było takim witaczem - dodaje starosta.

Jak wyjaśnia starosta Marcin Piwnik średnica całego ronda z kostki granitowej będzie miała 32 metry. Zaś sama czapa na górze ronda będzie miała średnicę 15 metrów, co pozwoli na ustawienie konstrukcji.

Cezary Łutowicz zasugerował także, aby rondo nosiło imię Stanisława Szwarc Bronikowskiego, urodzonego w miejscowości Górki, koło Klimontowa, w powiecie sandomierskim żołnierza Armii Krajowej, publicysty, filmowca, pasjonata podróży.

O tradycji krzemienia pasiastego w Sandomierzu

W Sandomierzu powstała pierwsza biżuteria z krzemieniem pasiastym w 1972 roku. Tu od roku 2000 odbywają się Warsztaty Złotnicze pod tytułem „Krzemień pasiasty- kamieniem optymizmu. W stałej ekspozycji Muzeum Okręgowego w Sandomierzu znajduje się jedyna w świecie kolekcja biżuterii z tym kamieniem - od roku 2004 roku. W Sandomierzu odbyła się pierwsza sesja naukowa pt. „35 lat krzemienia pasiastego w biżuterii” 2007 roku. Na sesji tej ogłoszono nazwę „Sandomierz Światową Stolicą Krzemienia Pasiastego”. W roku 2011 roku zorganizowano w nadwiślańskim grodzie „I Festiwal Krzemienia Pasiastego”. Wytworzyła się tradycja obróbki, oprawy oraz sprzedaży biżuterii z „kamieniem optymizmu”.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto