Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekomural na wieży ciśnień w Sandomierzu przy Parku Saskim. Zobacz jak będzie wyglądał

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Wieża ciśnień w Sandomierzu zmieni swój wygląd z szarej i smutnej konstrukcji. Zobacz więcej na kolejnych zdjęciach.
Wieża ciśnień w Sandomierzu zmieni swój wygląd z szarej i smutnej konstrukcji. Zobacz więcej na kolejnych zdjęciach.
Wąwóz Królowej Jadwigi, Salve Regina, elementy winorośli, elementy zaczerpnięte z parku oraz sandomierskie zabytkowe szachy to tylko niektóre obrazy, jakie znajdą się na ekomuralu na wieży ciśnień, stojącej przy głównej alei w Parku Saskim w Sandomierzu.

Ekomural na wieży ciśnień w Sandomierzu

Mural powstaje dzięki współpracy Urzędu Miasta Sandomierza z firmą NSG Group i Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu, administratora wieży ciśnień, które w swojej działalności stosuje szereg rozwiązań proekologicznych. Jest to konstrukcja jeszcze przedwojenna, pochodząca z 1935 roku.

Będzie zdobił wieżę ciśnień przy ulicy Szkolnej, na skraju parku miejskiego nazywane obecnie Parkiem Saskim. To żelbetowa budowla wysoka na 40 metrów, której trzon został wykonany z elementów prefabrykowanych. Wieża stanowi nośnik różnego rodzaju anten. Dolne partie wieży ze względu na liczne napisy nie wyglądają estetycznie.

Teraz szara wieża ciśnień zmieni swój wygląd z szarej i smutnej konstrukcji. Informowaliśmy o tym na bieżąco

- Dbanie o miasto to nie tylko budowa kanalizacji, dróg i rozwijanie infrastruktury – mówi Marcin Marzec burmistrz Sandomierza. - To również działania podnoszące jego estetykę.

Dzięki współpracy z NSG Pilkington oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu możliwe stało się wykonanie ciekawego projektu ekomuralu.

W projekcie muralu nawiązano do dziedzictwa kulturowego Sandomierz - Królewskie Miasto. - Zależy mi, aby osoby odwiedzające Park Miejski mogły dowiedzieć się więcej o niezwykłym bogactwie naszego miasta – dodał burmistrz Marcin Marzec.

Projekt muralu zaprezentowano przy wieży ciśnień. Mural poprawi nie tylko estetykę tego miejsca, ale także zachęci mieszkańców i turystów do odwiedzania tego miejsca.

Do realizacji tego projektu zostały użyte farby fotokatalityczne pochłaniające złe składniki powietrza. Od teraz budowla ta spełni także funkcję dekoracyjną.

- Ta aplikacja ma charakter ekologiczny i żeby była jeszcze bardziej ekologiczna, chcemy promować nasz najnowszy wyrób szkło, które nie różni się własnością szkła które dziś robimy, ale zostało wyprodukowane przy mniejszym o 50 procent śladzie węglowym
– powiedział Jerzy Baran dyrektor operacyjny Pilkington Polska.

To szkło wyprodukowane po raz pierwszy w naszym koncernie w sierpniu w Wielkiej Brytanii i jestem dumny z tego, iż mogę powiedzieć czy produkcji tego szkła wykorzystaliśmy tylko biopaliwo. Dodatkowo 100 procent energii zużytej do produkcji tego szkła pochodziło z odnawialnych źródeł energii. To szkło w tłumaczeniu na język polsku nazwaliśmy „przyszłość”.

Prace przy muralu ruszyły w poniedziałek, 20 listopada. Będzie gotowy za 10 dni.

Zobaczcie galerię zdjęć z prac przy muralu przy wieży ciśnień w Sandomierzu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto