MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu trwają obchody 81. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Wideo
od 12 lat
Akcja Żonkile 2024 - łączy nas pamięć w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu – pod takim hasłem w czwartek, 18 kwietnia w Królewskim Mieście zorganizowano "Spacer sandomierskim szlakiem kultury żydowskiej". Natomiast, dzisiaj, w piątek 19 kwietnia każda osoba odwiedzająca Zamek Królewski w Sandomierzu otrzyma symbolicznego papierowego żółtego żonkila.

W Sandomierzu trwają obchody 81. rocznicę wybuchu powstania w Gettcie Warszawskim

W 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie, już po raz kolejny Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało akcję społeczno – edukacyjną Żonkile. Podobnie jak w latach ubiegłych, do tegorocznej edycji akcji przystąpiło również Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Spacer miał na celu również uczczenie pamięci sandomierskich Żydów.

"Spacer sandomierskim szlakiem kultury żydowskiej" rozpoczął się o godzinie 11 na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Jak przypomniał Marcin Kapka rzecznik Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, to już kolejny rok, kiedy społeczność Sandomierza przyłącza się do akcji. Jednak w tym roku frekwencja była wyjątkowo duża, bo na marsz zapisało się prawie 200 osób.

Spacer poprowadziła Karolina Gara, historyk i judaista. Trasa objęła najważniejsze zabytki, które pozostały po społeczności żydowskiej zamieszkującej niegdyś Sandomierz oraz miejsca, których nie ma już na mapie miasta, tj. mykwa czy budynek chederu. Na mapie spaceru była ulica Żydowska, gdzie znajdowała się synagoga, a potem utworzone przez Niemców getto. Był także cmentarz żydowski.

Z zaproszenia skorzystała prawie 40 osobowa grupa uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu, uczniowie sandomierskiej „Budowlanki” oraz żołnierze 3 Batalionu Radiotechnicznego. Liczną grupę stanowili mieszkańcy.

Spacer śladami sandomierskich Żydów zakończył się na cmentarzu żydowskim.

Natomiast 19 kwietnia każda zainteresowana osoba odwiedzająca w tym dniu Zamek Królewski w Sandomierzu otrzyma symbolicznego papierowego żółtego żonkila.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto