Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

12. rocznica katastrofy smoleńskiej w Sandomierzu. Uroczystość przed tablicą poświęconą Piotrowi Nurowskiemu. Zobaczcie zdjęcia

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Powiat Sandomierski reprezentowali Przewodniczący Rady Powiatu Tomasz Huk oraz Członkowie Zarządu Powiatu Grażyna Szklarska i Ryszard Nagórny.
Powiat Sandomierski reprezentowali Przewodniczący Rady Powiatu Tomasz Huk oraz Członkowie Zarządu Powiatu Grażyna Szklarska i Ryszard Nagórny. archiwum FB Marcin Marzec
Przedstawiciele władz miejskich i powiatowych oraz przedstawiciele Jednostki Wojskowej 3533 i Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sandomierzu w 12. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod pamiątkową tablicą na ścianie domu, w którym były prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego i wieloletni szef Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, spędził dzieciństwo i młodość. Piotr Nurowski był jednym z uczestników tego tragicznego lotu

- Dziękuję wszystkim uczestnikom tej uroczystości: przedstawicielom starostwa i służb mundurowych, którzy wraz ze mną i Piotrem Chojnackim - wiceprzewodniczącym Rady Miasta Sandomierza oddali hołd wszystkim ofiarom katastrofy smoleńskiej - powiedział Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza. - Osobom, które leciały w miejsce pamięci o ofiarach jednej z najstraszniejszych zbrodni w historii II wojny światowej - Zbrodni Katyńskiej. Na nieludzkiej, rosyjskiej ziemi, która pogrzebała wiele milionów istnień różnych nacji swoją ostatnią podróż odbyła w 2010 roku delegacja z Parą Prezydencką na pokładzie. Polecieli tam, by jak zwykle nieść przesłanie "Nigdy więcej wojen".

12 lat później Ukraina wykrwawia się pod naporem rosyjskiego okupanta, który kontynuuje misję zagłady. Analizując jego działania, stopień okrucieństwa i wyrachowanie jestem zdania, że w mentalności tego narodu i jego dyktatora nie zmieniło się nic od czasów dwóch poprzednich wojen. Dlatego tak ważna jest świadomość, że pokój to przywilej, który nie jest nam dany na stałe. O czym gorzko przekonuje się obecnie Ukraina.

Tablica, przed którą złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze, została ufundowana w 2015 roku przez sandomierski magistrat z inicjatywy grupy przyjaciół sandomierskiego działacza sportu. Piotr Nurowski urodził się 20 czerwca 1945 roku w Sandomierzu. W 1967 roku ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1973-1980 dwukrotnie pełnił funkcję prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Kiedy wybrano go na pierwszą kadencję, miał 28 lat - był wówczas najmłodszym prezesem narodowego związku sportowego na świecie. Po okresie działalności w ruchu młodzieżowym, w 1981 roku został pracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Do 1984 roku pełnił funkcję pierwszego sekretarza ambasady Polski w Moskwie, a następnie po dwuletniej pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, od 1986-1991 był radcą ambasady w stolicy Maroka Rabacie. W latach 90. zaangażował się w tworzenie telewizji Polsat - był m. in. członkiem Rady Nadzorczej spółki.

W 2005 roku Piotr Nurowski wystartował w wyborach na prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego i pokonał obu kontrkandydatów - ówczesnego szefa Stanisława Stefana Paszczyka oraz Adama Giersza, a w 2009 roku powierzono mu pełnienie tej funkcji na kolejną, czteroletnią kadencję. Zginął w 2010 roku w katastrofie pod Smoleńskiem. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku zginął prezydent Polski Lech Kaczyński z małżonką oraz 94 inne osoby – wśród nich wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

Zobaczcie galerię zdjęć z uroczystości

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto