Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Złożono kwiaty i zapalono znicze. Zobacz zdjęcia

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
W Sandomierzu przed pomnikiem błogosławionego  księdza Antoniego Rewery na dziedzińcu przed kościołem św. Józefa. złożono kwiaty i odmówiono krótką modlitwę.
W Sandomierzu przed pomnikiem błogosławionego księdza Antoniego Rewery na dziedzińcu przed kościołem św. Józefa. złożono kwiaty i odmówiono krótką modlitwę. Klaudia Tajs
Przed pomnikiem błogosławionego księdza Antoniego Rewery w Sandomierzu na dziedzińcu przed kościołem pod wezwaniem świętego Józefa złożono kwiaty i odmówiono krótką modlitwę. W ten sposób upamiętniono Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.

W Sandomierzu obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

Od pięciu lat, 19 października, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. To właśnie tego dnia, 39 lat temu, funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa porwali i bestialsko zamordowali ks. Jerzego Popiełuszkę. Dzień Pamięci poświęcony jest jednak nie tylko jemu, ale wszystkim duchownym, którzy w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej byli represjonowani czy ponieśli śmierć.

Do takich osób w Sandomierzu zalicza się ksiądz Antoni Rewera, który października października 1942 roku zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau. Trafił tam za posiadanie nielegalnej prasy i odmowę ujawnienia od kogo ją dostawał. Przez wiele lat pełnił on rolę proboszcza parafii pw. św. Józefa. Tam też, pod pomnikiem mu poświęconym, odbyły się sandomierskie uroczystości.
Kwiaty oraz znicze złożyli wspólnie Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, ks. Leszek Chamerski proboszcz kościoła św. Józefa.

W symbolicznym hołdzie wziął udział naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach dr Robert Piwko. - Taki apel do nas wszystkich, 19 października warto w różny sposób zastanowić się na temat tego, jak duchowni w okresie okupacji niemieckiej, okupacji sowieckiej, czy też podczas zniewolenia komunistycznego doświadczyli represji – powiedział Robert Piwko. - Jak wielu z nich złożyło największą ofiarę z życia w obronie prawa do sprawowania kultu religijnego, ale także w kwestii walki o niepodległość.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto