MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczyste otwarcie Domu Katolickiego w Sandomierzu po remoncie. To nowy obiekt na mapie miasta i diecezji

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Święcąc obiekt biskup Krzysztof Nitkiewicz wyraził nadzieję, że nowo oddany budynek będzie miejscem spotkania, rozmowy, wzajemnego wsłuchiwania się, ale także miejscem edukacji i szeroko rozumianej kultury. Na kolejnych zdjęciach zobacz jak obiekt prezentuje się po remoncie.
Święcąc obiekt biskup Krzysztof Nitkiewicz wyraził nadzieję, że nowo oddany budynek będzie miejscem spotkania, rozmowy, wzajemnego wsłuchiwania się, ale także miejscem edukacji i szeroko rozumianej kultury. Na kolejnych zdjęciach zobacz jak obiekt prezentuje się po remoncie. Ksiądz Grzegorz Słodkowski
Po prawie dwuletniej przerwie spowodowanej generalnym remontem, Katolicki Dom Kultury Świętego Józefa w Sandomierzu został otwarty po remoncie. To całkiem nowy obiekt na mapie diecezji i Sandomierza.

Uroczyste otwarcie Domu Katolickiego w Sandomierzu po remoncie

W ramach remontu wymieniono dach, stolarkę okienną i drzwiową, instalacje oraz źródło ciepła, a także odnowiono elewację. Modernizacji przeszła główna sala widowiskowa, w której odnowiono ozdobne ściany, zainstalowano nowe oświetlenie i nagłośnienie. Nowością jest otwarcie niedostępnego dotąd balkonu, na którym znajduje się obecnie 16 miejsc siedzących. Układ pomieszczeń pozostał taki sam, zmieniono jedynie wystrój sali malinowej, która stała się pistacjową.

Dom Katolicki Świętego Józefa w Sandomierzu po remoncie - zobacz galerię zdjęć

W uroczystości oddania do ponownego użytku budynku wzięli udział: biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, biskup pomocniczy senior Edward Frankowski, władze samorządowe na czele z Marcinem Marcem, burmistrzem Sandomierza, wykonawcy remontu, sponsorzy, przedstawiciele służb mundurowych, lokalnych przedsiębiorców, kapłani, siostry zakonne, młodzież zaangażowana w działalność diecezjalną oraz zaproszeni goście.

Inaugurację Katolickiego Domu Kultury rozpoczął „Polonez” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” działającego przy Katolickim Domu Kultury „Arka”. Następnie prowadzący galę – Natalia Kopeć-Panek i Damian Warchoł, związani z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży Diecezji Sandomierskiej – przedstawili rys historyczny budynku.

Zabierając głos, biskup Krzysztof Nitkiewicz wyraził nadzieję, że nowo oddany budynek będzie miejscem spotkania, rozmowy, wzajemnego wsłuchiwania się, ale także miejscem edukacji i szeroko rozumianej kultury. Zaznaczył, że czasy, w których żyjemy różnią się od epoki, w której biskup Jan Kanty Lorek dokonywał inauguracji tego domu. Są odmienne również od okresu, w którym biskup Wacław Świerzawski, po odzyskaniu budynku, przystosowywał go do nowych potrzeb. Podkreślił, że dzisiejszy świat charakteryzuje się oziębieniem religijnym, wręcz dechrystianizacją, dlatego niech Dom Kultury będzie miejscem spotkania świata w nieustannej ewolucji z Dobrą Nowiną – Ewangelią, która pozostaje niezmienna.

Przebieg prac i etapy remontu przedstawił inspektor nadzoru budowlanego Paweł Sobczyński. Omawiając szczegóły modernizacji budynku, podkreślił, przez dwa lata jego opieki nad projektem, obiekt przeszedł kompleksowy remont z zakresu branży budowlanej, sanitarnej, elektrycznej, audiowizualnej i prac dekoratorskich.

Dom Katolicki Świętego Józefa w Sandomierzu po remoncie - zobacz galerię zdjęć

Po nim głos zabrał dyrektor Katolickiego Domu Kultury ksiądz Tomasz Zdyb, który podziękował osobom, którzy przyczynili się do odnowienia budynku. Słowa wdzięczności zostały skierowane do projektantów, menadżerów, wykonawców remontu, jak również do ekonoma diecezjalnego księdza Józefa Szczepańskiego, koordynującego przebieg inwestycji.

Po oficjalnych przemowach biskup ordynariusz przy obecności przedstawicieli młodzieży – uczniów Collegium Gostomianum z Sandomierza, Katolickiego Liceum z Ostrowca Świętokrzyskiego, członków Ruchu Światło-Życie i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz przedstawicieli Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” – odmówił modlitwę błogosławieństwa, a następnie poświęcił budynek. Po oficjalnym otwarciu, młodzi trzymający taśmę otwierającą budynek, mogli zabrać do swoich środowisk symboliczne kawałki szarfy przekazujące Dobrą Nowinę płynącą z nowo poświęconego domu.

Na zakończenie gali jako gwiazda wieczoru wystąpił Maciej Miecznikowski, który zaprezentował najpiękniejsze utwory ze swojego repertuaru.

Koszty remontu, wraz z wyposażeniem, wyniosły ponad 5,5 miliona złotych i zostały pokryte z różnych źródeł finansowania, w tym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Siarkopolu w Grzybowie i Tarnobrzegu, a także od prywatnych sponsorów i Kurii Diecezjalnej.

Katolicki Dom Kultury Świętego Józefa został oddany do użytku 5 czerwca 1938 roku po poświęceniu go przez biskupa Jana Kantego Lorka. Otwarciu Domu służyły dwa cele – służba prawdzie Bożej przez pogłębianie wiedzy i myśli katolickiej oraz służba godziwej rozrywce poprzez propagowanie szlachetnej mowy i promowanie sztuki o tendencjach etycznych i budujących. Dom Katolicki powstał na fali ożywienia społecznego i gospodarczego jaki stwarzał dla Sandomierza przyjęty przez Sejm na początku 1937 roku plan budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego . W okresie wojny budynek egzystował jako kino „Apollo”, w którym wyświetlano głównie propagandowe filmy niemieckie. W okresie PRL-u władza ludowa przejęła obiekt, w którym propagowane były treści o wymowie realizmu socjalistycznego. Dom Katolicki funkcjonował jako kino „Wisła” do roku 1983. Od 9 czerwca 1983 roku kino “Wisła” z uwagi na szkody górnicze było wyłączone z eksploatacji. 4 września 1992 roku prawomocnym orzeczeniem Komisji Majątkowej w Warszawie przywrócono własność Domu Katolickiego w Sandomierzu Kurii Diecezji Sandomierskiej. Kuria dokończyła wszystkie prace remontowe i modernizacyjne obiektu. Obecnie Dom Katolicki Świętego Józefa służy wiernym diecezji sandomierskiej i całemu miastu przyjmując pod dach tych, którzy prowadzą działalność formacyjną, edukacyjną i kulturalną.

Dom Katolicki Świętego Józefa w Sandomierzu po remoncie - zobacz galerię zdjęć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto