Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Sandomierzu przy symbolicznej mogile podpułkownika Antoniego Wiktorowskiego

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Przy symbolicznej mogile podpułkownika Antoniego Wiktorowskiego „Kruka” na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu rozpoczęły się w środę, 1 marca uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przy mogile wspominano "Wyklętych", złożono kwiaty i znicze.
Przy symbolicznej mogile podpułkownika Antoniego Wiktorowskiego „Kruka” na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu rozpoczęły się w środę, 1 marca uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przy mogile wspominano "Wyklętych", złożono kwiaty i znicze. KLaudia Tajs
Przy symbolicznej mogile podpułkownika Antoniego Wiktorowskiego „Kruka” na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu rozpoczęły się w środę, 1 marca uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przy mogile wspominano "Wyklętych", złożono kwiaty i znicze.

Piękne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Sandomierzu

Wydarzenie na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu rozpoczęło się od odegrania hymn Rzeczypospolitej Polskiej, przy symbolicznej mogile Antoniego Wiktorowskiego "Kruka".

W obchodach uczestniczyli Janusz Stasiak, zastępca burmistrza Sandomierza, Piotr Chojnacki, wiceprzewodniczący Rady Miasta, Marek Kwitek, poseł na Sejm RP, przedstawiciele władz powiatowych, 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego, 102. Batalionu Lekkiej Piechoty WOT, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sandomierzu, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Koła w Sandomierzu, sandomierskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, policji oraz sandomierskich szkół.

Podczas przemówień okolicznościowych przywołano życiorys bohatera polskiego – Antoniego Wiktorowskiego "Kruka", który walczył z niemieckim najeźdźcą podczas drugiej wojny światowej. Janusz Stasiak zwrócił się także do młodzieży, która wzięła udział w obchodach. - Droga młodzieży cieszę się, że tu jesteście, bo każdy naród i każde młode pokolenie musi mieć wzorce - mówił Janusz Stasiak. - Wzorce, które są godne naśladowania. Majorze Wiktorowski, Żołnierze Wyklęci z Sandomierszczyzny i całej Polski cześć waszej pamięci.

Z kolei poseł Marek Kwitek przypomniał heroiczną walkę o niepodległość Polski na terenie całego kraju oraz na ziemi sandomierskiej, za którą walczący zapłacili najwyższą cenę – cenę życia.- Cały czas miałem nadzieję, że prochy, szczątki pułkownika zostaną odnalezione, że będzie miał godny pogrzeb i spocznie tu obok swojej ukochanej żony - mówił poseł Kwitek. - Okazało się, że wielu żołnierzy niezłomnych znalazło godne miejsce pochówku od 2011 roku, ale ty pułkowniku dalej na to czekasz. Wiemy tylko, że zginąłeś 7 czerwca 1945 roku. Miesiąc po zakończeniu wojny w Europie. Nie dane ci było dożyć niepodległości, o którą tak długo walczyłeś.

Uroczystość Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Sandomierzu zakończyła się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na symbolicznej mogile ppłk. Antoniego Wiktorowskiego "Kruka", oraz odegraniem utworu "Cisza".

Zobacz zdjęcia z uroczystości

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto