Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu pięknie uczczono 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Zobaczcie zdjęcia

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Kwiaty złożyli także przedstawiciele  środowisk kombatanckich. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Kwiaty złożyli także przedstawiciele środowisk kombatanckich. Więcej na kolejnych zdjęciach. KLaudia Tajs
W Sandomierzu odbyły się uroczyste obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 17 na Cmentarzu Katedralnym. Sandomierzanie oddali hołd i wyrazili wdzięczność Powstańcom, którzy walczyli i zginęli za niepodległą Polskę. Zobaczcie zdjęcia.

Obchody rozpoczęły się od sygnału alarmowego nawiązującego do rozpoczęcia akcji „Burza” w Warszawie 1 sierpnia 1944 roku. Po sygnale odśpiewano hymn narodowy - Mazurek Dąbrowskiego.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta, powiatu, radni, przedstawiciele 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego, 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Związku Sybiraków, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Sandomierzu, sandomierskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Koło im. Ziemi Sandomierskiej, Komendy Powiatowej Policji, Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Wojskowej Komendy Uzupełnień oraz mieszkańcy.

O przyczynach wybuchu powstania i jego upadku mówił zastępca burmistrza Sandomierza Janusz Stasiak. Wiceburmistrz wspomniał także o wielkim poświęceniu powstańców, którzy stanęli do nierównej walki z okupantem.

- Komendant główny Armii Krajowej generał Bór Komorowski jeszcze nocą z 31 lipca na 1 sierpnia 1944 roku dostał meldunki służb wywiadowczych Armii Krajowej o tym, że sytuacja wojskowa wokół Warszawy nie przedstawia się tak dobrze dla ewentualnego powstania jak to było tydzień wcześniej - mówił Janusz Stasiak.

- Hitlerowcy potrafili się pozbierać, przygotowali przynajmniej dwie akcje przeciwko armii sowieckiej, od strony Modlina i od strony Góry Kalwarii. Armia sowiecka, która miała szybko okrążyć Warszawę z jakichś powodów zatrzymała się na linii Wisły w Pradze. Powstanie Warszawskie wybuchło nie na podstawie nagłej, przypadkowej decyzji kierownictwa walki w podziemnej Polsce na czele z delegatem rządu na kraj Stanisławem Jankowskim. To nie była pochopna decyzja. Wszelkie analizy wskazywały na to, że uda się osiągnąć przez pierwsze kilka dni znaczące postępy w najważniejszych dzielnicach Warszawy. Niestety sytuacja już po kilku dniach nie wyglądała dobrze. Powstanie Warszawskie musiało przegrać z wielu względów. Przede wszystkim z tego powodu, że ówcześni przywódcy koalicji antyhitlerowskiej nie kwapili się z pomocą w takiej skali, jakiej oczekiwało kierownictwo Polskiego Państwa Podziemnego i dowództwo Armii Krajowej - dodawał.

Następnie delegacje złożyły kwiaty przed mogiłą 2. Pułku Piechoty Legionów i 4. Pułku Saperów. Wysłuchano także pieśni „Cisza Wojska Polskiego - Śpij Kolego".

Zobaczcie galerię zdjęć z uroczystości

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto