Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza montaż instalacji imitującej krzemień pasiasty na sandomierskim rondzie. Zobacz jak będzie wyglądać [WIDEO]

Klaudia Tajs
Na nowym rondzie u zbiegu ulicy Mickiewicza i Armii Krajowej w Sandomierzu lada dzień ruszy montaż instalacji nawiązującej do krzemienia pasiastego - kamienia optymizmu.
Na nowym rondzie u zbiegu ulicy Mickiewicza i Armii Krajowej w Sandomierzu lada dzień ruszy montaż instalacji nawiązującej do krzemienia pasiastego - kamienia optymizmu. K. Tajs
Na nowym rondzie u zbiegu ulicy Mickiewicza i Armii Krajowej w Sandomierzu lada dzień ruszy montaż instalacji nawiązującej do krzemienia pasiastego - kamienia optymizmu. Pomysłodawcą umiejscowienia na czole ronda instalacji jest sandomierski artysta Cezary Łutowicz, który zdradza nam jak dokładnie będzie wyglądała instalacja i co się wokół niej znajdzie.

Pomysł wykończenia ronda z wykorzystaniem symbolu krzemienia pasiastego poddany przez Cezarego Łutowicza, sandomierskiego artystę, którzy rozsławił krzemień pasiasty i biżuterię na całym świat podchwycił sandomierski starosta Marcin Piwnik. Rondo powstało wzdłuż drogi powiatowej, dlatego władze powiatu mogą decydować o jego ostatecznym wyglądzie.

Po pierwszych uzgodnieniach Cezary Łutowicz wspólnie z Januszem Półgrabią z Mściowa stworzyli symboliczną instalację imitującą krzemień pasiasty. Praca nad jej przygotowaniem trwała dwa miesiące. Instalacja jest na etapie ostatnich prac wykończeniowych.

Jak mówi współtwórca instalacji Cezary Łutowicz idea krzemienia pasiastego na dobre wpisała się w myślenie i wizerunek miasta Sandomierza, dlatego pomysł instalacji na czole nowego ronda artystycznej imitacji krzemienia pasiastego - kamienia optymizmu, uważa za bardzo dobry i wskazany. - Ta instalacja wjeżdżającym do miasta pokaże, co w tym mieście jest ciekawego i zastanawiającego - tłumaczy Cezary Łutowicz.
- Dopiero potem okaże się, że jest to rondo optymizmu. Nam Polakom brakuje optymizmu. Popadamy w nadkwasoty a to jest niepotrzebne. Przyjeżdżajcie do nas po optymizm. Mamy tego duże ilości.

Instalacja, do wykonania której użyto około 600 kilogramów stali, będzie powiększoną bryłą naturalnego krzemienia pasiastego. Bryła odda jego charakter, ostrokrawędziastość i pasiastość. Instalacja będzie długa na pięć metrów, wysoka i szeroka na dwa i pół metra. - Gdybyśmy położyli instalację w kuchni lub salonie, to będzie to olbrzymie, ale w przestrzeni miejskiej są inne proporcje - dodaje Cezary Łutowicz. - Rondo ma średnicę 15 metrów. Zostaje jeszcze po dwóch stronach po pięć metrów na lokalizację samochodów. Wokół instalacji będzie niski żywopłot, który będzie tłem do okrągłego napisu: Sandomierz Światowa Stolica Krzemienia Pasiastego. Będzie tam dyskretne oświetlenie z odrobiną tajemniczości.

Jak zapowiedział Cezary Łutowicz napis pojawi się w późniejszym terminie, ponieważ wcześniej musi ukształtować się roślinność.

Uroczyste otwarcie nowego ronda w Sandomierzu planowano na piątek 3 września, jednak jest to uzależnione od warunków pogodowych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto