Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa wystawa na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Poznaj historię hetmana Stanisława Żółkiewskiego (ZDJĘCIA)

Klaudia Tajs
Podczas uroczystego otwarcia doktor Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu podkreślił bezpośrednie związki hetmana z regionem sandomierskim.
Podczas uroczystego otwarcia doktor Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu podkreślił bezpośrednie związki hetmana z regionem sandomierskim. Klaudia Tajs
Na Dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu swój wernisaż miała wystawa plenerowa „Hetman”, będąca podsumowaniem Roku Hetmana Stanisława Żółkiewskiego, którym ogłoszono rok 2020. Na wystawie znajdują się obrazy, mapy, ryciny i wizerunki Stanisława Żółkiewskiego pochodzące nie tylko z polskich muzeów i krajowych instytucji kultury, lecz także z placówek zagranicznych.

Podczas uroczystego otwarcia doktor Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu podkreślił bezpośrednie związki hetmana z regionem sandomierskim. - Wystarczy wspomnieć o jego istotnej roli w słynnym rokoszu Zebrzydowskiego, który znany jest również w historiografii jako rokosz sandomierski - mówił dyrektor. - Pełnił w nim pozytywną rolę człowieka odpowiedzialnego za próbę pogodzenia króla Zygmunta III ze zbuntowaną szlachtą. To ponadczasowy wzór, do którego stale możemy się odwoływać.

Inauguracji towarzyszył mini-wykład profesora Tomisława Giergiela, kierownika Działu Historycznego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu i zarazem wykładowcy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w którym zaznaczył, że Stanisława Żółkiewskiego należy zestawiać z największymi wodzami i hetmanami Polski – Janem Karolem Chodkiewiczem, Stefanem Czarnieckim, Stanisławem Koniecpolskim. Posiadał największe osiągnięcia militarne w dziejach Polski, między innymi zwycięstwo pod Kłuszynem w czasie wojny polsko-rosyjskiej – zwycięstwo niesamowite, ponieważ przeciwko trzydziestu tysiącom żołnierzy rosyjskich i szwedzkich stanęło do walki trzy tysiące polskich żołnierzy. Te liczby mówią same za siebie.

Wystawa stanowi podsumowanie Roku Hetmana Stanisława Żółkiewskiego, którym ogłoszono rok 2020. Oglądając kolejne plansze, widzowie poznają dzieciństwo, życie rodzinne i karierę polityczną jednego z najsłynniejszych polskich hetmanów w historii, mogą śledzić stoczone przez niego bitwy, a także spuściznę materialną oraz intelektualną. Na wystawie znajdują się obrazy, mapy, ryciny i wizerunki Stanisława Żółkiewskiego pochodzące nie tylko z polskich muzeów i krajowych instytucji kultury, lecz także z placówek zagranicznych.

O Stanisławie Żółkiewskim mówiono, że był rycerzem bez skazy i że jego odwagi wystarczyłoby dla kilku ludzi. Przed 400 laty brał udział w najważniejszych bataliach Rzeczypospolitej. Wojennemu kunsztowi i sprytowi hetmana zawdzięczamy, m.in. zwycięstwo w bitwie pod Kłuszynem w 1610 roku – mniej liczna husaria rozgromiła wtedy połączone siły moskiewsko-szwedzkie.
Ekspozycja poświęcona życiu i dokonaniom hetmana Stanisława Żółkiewskiego prezentowana jest w przestrzeni publicznej, na powietrzu i nie podlega ograniczeniom dostępu związanym z epidemią.

Organizatorem wystawy jest Instytut POLONIKA. Współorganizatorem Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Wystawę sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wystawa będzie prezentowana w Sandomierzu do końca lipca. Wystawa jest podświetlana. Powstał także film, w którym narratorką jest Danuta Stenka. Film można oglądać na profilu facebookowym Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto