Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Filmów-Spotkań Niezwykłych. Muzeum na kółkach stanęło na bulwarze wiślanym w Sandomierzu

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Mobilna ekspozycja ma upamiętniać i popularyzować historię Żydów polskich oraz wielokulturową przeszłości naszego kraju.
Mobilna ekspozycja ma upamiętniać i popularyzować historię Żydów polskich oraz wielokulturową przeszłości naszego kraju. Klaudia Tajs
„Muzeum na kółkach” to podróżująca w przeszklonym pawilonie wystawa edukacyjna, która odwiedza mniejsze miejscowości oraz gości na wybranych festiwalach kulturalnych i młodzieżowych. Muzeum, w ramach XX edycji Festiwalu Filmów-Spotkań Niezwykłych, stanęło na Bulwarze wiślanym w Sandomierzu i można je odwiedzić także w niedzielę, 25 czerwca.

Muzeum na kółkach stanęło na bulwarze wiślanym w Sandomierzu

Tym razem muzeum zawitało do Sandomierza w ramach XX edycji Festiwalu Filmów-Spotkań Niezwykłych.

„Muzeum na kółkach” to podróżująca wystawa edukacyjna przygotowana przez Muzeum POLIN we współpracy z lokalnymi aktywistami i partnerami instytucjonalnymi. Mobilna ekspozycja ma upamiętniać i popularyzować historię Żydów polskich oraz wielokulturową przeszłości naszego kraju. Każdego roku wystawa odwiedza mniejsze miejscowości – liczące do 50 tysięcy mieszkańców – oraz miasta, w których odbywają się festiwale kulturalne i rocznicowe wydarzenia upamiętniające.

„Muzeum na kółkach” – dzięki nowoczesnej formie gotowej, mobilnej prezentacji – pozwala w ciekawy sposób doświadczać historii.

Wewnątrz jest prezentowana trójwymiarowa makieta sztetla przybliża miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka; nagrania z fragmentami wypowiedzi młodych polskich Żydów pozwalają dowiedzieć się: kim są Żydzi oraz, co znaczy być Żydem dzisiaj;
Z kolei kalendarium porządkuje najważniejsze wydarzenia z historii polskich Żydów, a dzięki cytatom zaczerpniętym z przedwojennych pamiętników, odwiedzający dowiadują się więcej o trzech językach polskich Żydów: polskim, jidysz i hebrajskim.
Serce wystawy stanowi interaktywna mapa, przygotowana specjalnie dla każdej odwiedzanej miejscowości. Mapa zawiera kilkanaście punktów związanych z żydowską historią miejsca z uwzględnieniem instytucji życia społecznego i religijnego, zakładów usługowych, przedsiębiorstw, a także miejsc martyrologii i powojennego upamiętnienia. Dzięki mapie młodsi mieszkańcy lepiej poznają historię swojego miasta, a starsi dzielą się wspomnieniami o dawnych żydowskich sąsiadach.

Dla najmłodszych odbiorców został przygotowany stół warsztatowy, przy którym dzieci mogą między innymi obejrzeć prawdzie judaika, a także napisać swoje imię po hebrajsku. A przy wsparciu merytorycznym i stałej obecności edukatorów podróżujących z „Muzeum na kółkach” odwiedzający otrzymują informacje o dawnej i współczesnej kulturze żydowskiej oraz o polsko-żydowskich relacjach. 

Odkrywaniu historii własnej miejscowości służy również bogaty program edukacyjny, przygotowany w partnerstwie z lokalnymi koordynatorami projektu. Są to między innymi gry miejskie, spacery oraz wycieczki śladami lokalnego dziedzictwa żydowskiego.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto