MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Podsumowali program "Działaj lokalnie" w Sandomierzu

GOP
Przedstawiciele grup nieformalnych z Rzeczycy Mokrej i Andruszkowic otrzymali również nagrody za udział w konkursie “Opowiedz...”.
Przedstawiciele grup nieformalnych z Rzeczycy Mokrej i Andruszkowic otrzymali również nagrody za udział w konkursie “Opowiedz...”. Małgorzata Płaza
W Hotelu Basztowy w Sandomierzu, w siedzibie Ośrodka Promowania Przedsiębiorczości, odbyła się gala podsumowująca dziewiątą edycję programu "Działaj lokalnie".

Dla dobra wspólnego

Miejsca spotkań mieszkańców, warsztaty kulinarne i promujące zdrowy styl życia, ponadto inicjatywy związane z pielęgnowaniem pamięci o przeszłości i jej bohaterach - takie przedsięwzięcia zostały zrealizowane w ubiegłym roku w ramach programu „Działaj Lokalnie”.

Program „Działaj Lokalnie” skierowany jest przede wszystkim do stowarzyszeń i grup nieformalnych ze środowisk wiejskich i małych miasteczek. To lokalny program grantowy Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności. Na naszym terenie we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii realizuje go Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu.

„Działaj Lokalnie” wspiera projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego. Zdaniem Haliny Siemaszko, prezes Ośrodka Promowania Przedsiębiorczości, ten program dowodzi, że mamy wpływ na jakość życia w naszych społecznościach, pokazuje, że możemy je zmieniać na lepsze.

W minionym roku na terenie powiatów sandomierskiego i opatowskiego zrealizowano osiem inicjatyw. Przyznane przez Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości granty wynosiły od 3 do 4 tysięcy złotych.

Integracja poprzez wspólne gotowanie

- Postawiliśmy na integrację międzypokoleniową. Uznaliśmy, że będą jej służyć warsztaty kulinarne. Uczestniczyły w nich osoby starsze, w średnim wieku i dzieci. Robiliśmy potrawy zdrowe i nieco zapomniane, między innymi z kaszy - opowiada Ewa Kwiatowska, reprezentująca Fundację „Spełnić Marzenia”.

Dodatkowym elementem projektu zrealizowanego w Dziurowie w gminie Zawichost było spotkanie edukacyjne na temat zdrowego odżywiania. Udało się również wyposażyć aneks kuchenny w tamtejszej remizie Ochotniczej Straży Pożarnej.
- Mieszkańcy rzeczywiście się zintegrowali. Był to pożytecznie i miło spędzony czas – dodaje Ewa Kwiatkowska.

Nagrywali wspomnienia

Grupa z Sulisławic kontynuowała w ramach programu działania związane z pielęgnowaniem pamięci o Oddziale Partyzanckim „Jędrusie”. Projekt dotyczący historii realizowano także w Koprzywnicy.
- Dotacje przyznawane w ramach programu „Działaj Lokalnie” pozwalają zrobić dużo dobrego dla mieszkańców - mówi Teresa Latańska, sołtys Rzeczycy Mokrej w gminie Dwikozy. – Realizując projekt pod nazwą „Nagrajmy wspomnienia”, postanowiliśmy ocalić od zapomnienia uciekający czas. Zapraszaliśmy osoby, które dzieliły się wiedzą i wspomnieniami dotyczącymi naszej gminy i wioski. Ponadto montażysta filmowy nauczył nas, jak te wspomnienia utrwalać, jak realizować filmy krótkometrażowe.

Teraz wszystkie informacje na temat Rzeczycy Mokrej i relacje z tego, co dzieje się w tej wiosce są umieszczane na bieżąco na portalu społecznościowym. W ten sposób, jak podkreśla pani sołtys, utrwalana jest historia.

Sukces “Owocnej drogi”

Grupa z Wnorowa w gminie Łoniów utworzyła plac spotkań dla mieszkańców. Przygotowała ponadto piknik integrujący społeczność wioski.

Grupa nieformalna „Owocna Droga” z Andruszkowic w gminie Samborzec prowadziła cykl warsztatów pod hasłem „Ciśniemy Moc”, podczas których zachęcała mieszkańców do picia naturalnych, zdrowych soków. Swoje działania zaprezentowała w formie filmiku, który wygrał ogólnopolski konkurs „Opowiedz…”. Autorzy – Anna i Janusz Przybyszowie dostali pierwszą nagrodę w kraju.

Film został pokazany podczas gali. Anna i Jacek Przybyszowie „cisnęli moc”, czyli robili soki z owoców. Spotkanie było również okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń.

W ramach programu ciekawe inicjatywy zrealizowali również społecznicy z powiatu opatowskiego. Młodzi mieszkańcy Leszczkowa zadbali o cmentarz żołnierzy z I wojny światowej. Grupa z Tomin zagospodarowała nieużytki i zrobiła tam plac spotkań oraz boisko.
- Łączna wartość przyznanych grantów wyniosła 29 700 złotych. W tym roku do dyspozycji będziemy mieli większą kwotę - ponad 40 tysięcy złotych – poinformował Wojciech Zych z Ośrodka Promowania Przedsiębiorczości, koordynator programu “Działaj Lokalnie”.

Program „Działaj Lokalnie” realizowany jest od 2005 roku. Jego efektem jest ponad 100 projektów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto