Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IV Powiatowy Konkurs Ortograficzny w Sandomierzu z Heniem i Józiem w roli głównej. Zwycięzców poznamy w czerwcu [ZDJĘCIA]

Klaudia Tajs
Dwudziestu czterech uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu sandomierskiego wzięło udział w finale IV Powiatowego Konkursu Ortograficznego w Sandomierzu. Dyktando pisano w Bursie Szkolnej w Sandomierzu, a jego treść ułożyła   dr n. hum. Danuta Paszkowska.
Dwudziestu czterech uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu sandomierskiego wzięło udział w finale IV Powiatowego Konkursu Ortograficznego w Sandomierzu. Dyktando pisano w Bursie Szkolnej w Sandomierzu, a jego treść ułożyła dr n. hum. Danuta Paszkowska. K. Tajs
Dwudziestu czterech uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu sandomierskiego wzięło udział w finale IV Powiatowego Konkursu Ortograficznego w Sandomierzu. Dyktando pisano w Bursie Szkolnej w Sandomierzu, a jego treść ułożyła dr n. hum. Danuta Paszkowska, która wykorzystała przesłanie jednej z bajek Adama Mickiewicza.

Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych z terenu powiatu sandomierskiego. W etapie gminnym wzięło udział 70 uczniów. Do etapu powiatowego zakwalifikowało się 30 uczniów z 13 szkół podstawowych powiatu sandomierskiego oraz miasta Sandomierz. Dyktando pisało 24 uczniów. Celem konkursu było sprawdzenie znajomości reguł ortograficznych i umiejętności stosowania ich w praktyce, podnoszenie poziomu kompetencji i kultury języka uczniów, kształcenie nawyku stosowania podstawowych zasad ortograficznych oraz stwarzanie uczniom możliwości zaprezentowania posiadanej wiedzy.
Autorką tekstu dyktanda była dr n. hum. Danuta Paszkowska, która przyznała, że jest to dyktando tematyczne, dlatego układając jego treść starała się, aby zdania były z sobą powiązane. - Staram się stworzyć jakąś fabułę i w tym roku tekst dyktanda oparty został na przesłaniu bajki Adama Mickiewicza, którą kończy morał prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie - powiedziała Danuta Paszkowska. - Skonstruowałam historyjkę o dwóch rzekomych, przyjaciołach, którzy nazywali się Henio i Józio.

Dr Janusz Suszyna naczelnik wydziału oświaty w Starostwie Powiatowym w Sandomierzu, który towarzyszył piszącym powiedział, że konkurs ortograficzny stał się ważnym wydarzeniem w kalendarzu imprez szkolnych w powiecie. - Jest to ważne z wielu względów - mówił Janusz Suszyna. - Po pierwsze to danie szansy pokazania się młodzieży, która jest uzdolniona pod względem ortograficznym - tłumaczył naczelnik. - Po drugie żebyśmy wiedzieli jaki jest poziom wiedzy młodzieży w zakresie znawstwa języka i pisowni. Po trzecie, żeby dać szansę innym podciągnięcia się do poziomu najlepszych. Daje to także obraz co poprawić i naprawić, czy może jest tak super, bo ten stan edukacji jest właściwy. Ponadto tegoroczna edycja to szansa pokazania czy covid wpłynął na pogorszenie stanu ortografii. Sprawdzamy na jakim poziomie jest poziom naszej polszczyzny, która jeśli chodzi o pisownię i ortografię jest językiem bardzo trudnym.

Podsumowanie tegorocznej edycji Powiatowego Konkursu Ortograficznego zaplanowano na 9 czerwca o godzinie 14 w sandomierskim Ratuszu.

Organizatorami konkursu są: Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna, Starostwo Powiatowe w Sandomierzu, Urząd Miasta oraz oddział zamiejscowy Kuratorium Oświaty w Kielcach i Wyższa Szkoła Humanistyczno Przyrodnicza w Sandomierzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto