MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Młodego Wina 2022 - Beaujolais Nouveau. Kiedy wypada, jak je obchodzić? Atrakcje winiarskie Sandomierza i Zielonej Góry

Emil Hoff
Emil Hoff
Święto Nowego Wina to okazja do degustacji i udziału w ciekawych wydarzeniach związanych z polskim winem. Wiele restauracji oferuje wtedy promocje i prelekcje dla miłośników win. Na zdjęciu: winnica w Lubuskiem.
Święto Nowego Wina to okazja do degustacji i udziału w ciekawych wydarzeniach związanych z polskim winem. Wiele restauracji oferuje wtedy promocje i prelekcje dla miłośników win. Na zdjęciu: winnica w Lubuskiem. Mariusz Kapala / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Beaujolais Nouveau sprawia, że nawet pochmurny listopad staje się weselszy. Za francuską nazwa kryje się Święto Młodego Wina, obchodzone także w Polsce. Najwięcej atrakcji z tej okazji czeka w Sandomierzu i Zielonej Górze. Skąd wzięło się święto Beaujolais Nouveau, jak się je obchodzi i jakie atrakcje z tej okazji czekają na miłośników wina w Polsce?

Spis treści

Beaujolais Nouveau: skąd wzięło się Święto Młodego Wina?

Beaujolais Nouveau (czyt. bożole nuwu) to francuskie określenie młodego czerwonego wina z regionu Beaujolais w Burgundii, na północ od Lyonu.

Wino z Beaujolais ma charakterystyczny smak, porównywany czasem do lizaka. Smak ten nie jest wcale skutkiem wykorzystania winogron szczepu gamay do produkcji beaujolais, lecz raczej specyficznego procesu warzenia, opartego o tzw. macerację węglową.
W regionie Beaujolais trunek ten cieszy się takim uznaniem, że co roku organizuje się w Lyonie i okolicach Święto Młodego Wina, dla uczczenia daty, od której zaczyna się sprzedaż win z bieżącego rocznika.

Region pochodzenia Beaujolais Nouveau na mapie:

Beaujolais Nouveau: święto wina na całym świecie

Tradycja święta młodego wina, nazywanego z francuska właśnie Beaujolais Nouveau, szybko rozprzestrzeniła się z Francji na cały świat i dziś obchodzi się je w jakiejś formie we wszystkich krajach, w których znaleźć można koneserów wina, nie tylko francuskiego.

Producenci oryginalnego Beaujolais Nouveau z Francji słyną z ostentacyjnego pośpiechu, z jakim starają się dostarczyć pierwsze butelki swojego młodego wina na rynki zagraniczne. Wyścigi dostarczycieli do Paryża i innych stolic Europy stały się w latach 70. i 80. XX w. ważnym medialnym wydarzeniem. Kiedy wino trafiało do miasta, w restauracjach wywieszano tabliczki z napisem „Le Beaujolais Nouveau est Arrivé!”, informujące, że młode wino jest już dostępne.

Dziś wino eksportowane jest nawet do USA, gdzie uchodzi za idealny trunek na Święto Dziękczynienia, które wypada tydzień po Beaujolais Nouveau. Połowa eksportu trafia do Azji (Japonii i Korei Południowej).

Choć Beaujolais Nouveau wywodzi się z Francji, Święto Młodego Wina obchodzi się na całym świecie, także w Polsce.
Choć Beaujolais Nouveau wywodzi się z Francji, Święto Młodego Wina obchodzi się na całym świecie, także w Polsce. Mariusz Kapala / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Kiedy wypada Święto Młodego Wina?

Kiedy dokładnie wypada Beaujolais Nouveau, czyli Święto Młodego Wina? We Francji to zawsze trzeci czwartek listopada. W 2022 r. Beaujolais Nouveau wypada więc 17 listopada.

Choć Beaujolais Nouveau ma swoje własne święto w listopadzie, trunek cieszy się popularnością przez cały okres adwentu. Od połowy listopada do połowu grudnia zazwyczaj klienci wypijają ok. połowy produkcji młodego wina Beaujolais Nouveau.

Czytaj też: Muzeum wódki, piwa, wina… Ciekawe atrakcje dla koneserów i dla miłośników nietuzinkowych miejsc. Gdzie w Polsce je znaleźć?

Jak obchodzi się Beaujolais Nouveau, czyli Święto Młodego Wina?

Przede wszystkim – piją młode czerwone wino, najlepiej samo Beaujolais Nouveau. Wino to podaje się lekko schłodzone; dobrze pasuje do prostych dań, jak wędliny czy smażone kiełbaski.

Smak Beaujolais Nouveau jest inny każdego roku, bo zależy od jakości zbiorów winogron. Dzięki temu młode wino z Beaujolais może służyć jako wróżba dla całej branży winiarskiej. Im bardziej słodkie i łagodne jest Beaujolais Nouveau, tym lepsze były tegoroczne zbiory winogron.

Beaujolais Nouveau można kosztować w ulubionej restauracji, w zaciszu własnego domu, w winnicy lub w czasie jednej z imprez winiarskich, organizowanych z tej okazji w wielu krajach.

Święto Młodego Wina to oczywiście pokłosie winobrania, które jest największą imprezą winiarską w Polsce. Najhuczniej obchodzi się je w Zielonej Górze
Święto Młodego Wina to oczywiście pokłosie winobrania, które jest największą imprezą winiarską w Polsce. Najhuczniej obchodzi się je w Zielonej Górze (na zdjęciu pochód Bachusa). Mariusz Kapala / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Jak i gdzie obchodzi się Święto Młodego Wina 2022 w Polsce?

Święto Młodego Wina, nazywane Beaujolais Nouveau, obchodzi się także w Polsce. Do naszego kraju młode wino z Burgundii trafiło po raz pierwszy w 2004 r., po zniesieniu zaporowych ceł. Dziś butelka wina Beaujolais Nouveau kosztuje w sklepach internetowych ok. 65 zł.

Gdzie najhuczniej obchodzi się w Polsce Święto Młodego Wina?

Być może największą polską imprezą z okazji Beaujolais Nouveau jest Święto Młodego Wina w Sandomierzu. Odbywa się co roku w trzeci weekend listopada. W 2022 r. to 18-20 listopada.

Lessowe gleby i mikroklimat ziemi sandomierskiej stanowią dobre warunki do uprawy winogron i produkcji wina, z którego słynie region. Nic dziwnego, że w listopadzie winiarze i miłośnicy win z Sandomierza zbierają się na targach i degustacjach winiarskich. Wiele restauracji w Sandomierzu w czasie Święta Młodego Wina zaprasza gości na specjalne wieczorki i kolacje z winem, połączone często z prelekcjami prowadzonymi przez znanych krytyków wina.

Czytaj też: Dolnośląskie. Winnice w okolicach Wrocławia, czyli Dolnośląski Szlak Piwa i Wina. Gdzie można zwiedzić winnicę i przenocować?

Paszport enoturysty na Święto Młodego Wina w Sandomierzu

W mieście działać też będą specjalne punkty degustacyjne, wystawiane przez lokalne winnice (w Święcie Młodego Wina 2022 bierze udział 12 winnic, w tym 9 wchodzących w skład Sandomierskiego Szlaku Winiarskiego). Do bezpłatnego skorzystania z nich uprawnia tzw. paszport enoturysty, obecnie dostępny w pakiecie zawierającym kieliszek z saszetką i mapę rozmieszczenia lokali biorących udział w Święcie Młodego Wina. Pakiet kosztuje 250 zł i można kupić go online.

Na uczestników zabawy czekać też będą dodatkowe atrakcje, np. korowód winiarski, idący ulicami miasta.

Dokładny program Święta Młodego Wina jest dostępny na oficjalnym portalu miasta Sandomierz.

Święto Młodego Wina w Sandomierzu – mapa

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Lubuskie Święto Młodego Wina w Zielonej Górze

Nie tylko Sandomierz obchodzi polski odpowiednik Beaujolais Nouveau. Święto Młodego Lubuskiego Wina organizowane jest także w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Drzonkowie pod Zieloną Górą.

Impreza odbyła się w dniach 11-12 listopada 2022 w godz. 12:00-20:00. Swoje trunki zaprezentowało ponad 30 regionalnych winnic, a gościem specjalnym był Pascal Brodnicki, który wygłosił prelekcję o najlepszych daniach do wina.

Święto Nowego Wina to okazja do degustacji i udziału w ciekawych wydarzeniach związanych z polskim winem. Wiele restauracji oferuje wtedy promocje i
Święto Nowego Wina to okazja do degustacji i udziału w ciekawych wydarzeniach związanych z polskim winem. Wiele restauracji oferuje wtedy promocje i prelekcje dla miłośników win. Na zdjęciu: winnica w Lubuskiem. Mariusz Kapala / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Lubuskie Święto Młodego Wina: Zielona Góra Drzonków na mapie

Święto Młodego Wina w Czechach

Święto Młodego Wina można obchodzić także u naszych południowych sąsiadów. To dobra okazja by wybrać się na weekendową wycieczkę do Czech.

Czesi słyną ze swoich winnic, więc także i oni obchodzą Święto Młodego Wina. Wypada ono 11 listopada, w Dzień św. Marcina. Wówczas, o godz. 11:11, w restauracjach w całym kraju uroczyście rozpoczyna się sprzedaż pierwszych butelek młodego wina.
Młode wino podaje się w Czechach tradycyjnie do pieczonej gęsi. Wiele restauracji w Dzień Św. Marcina ogłasza promocje na wino z gęsią.

Szczególnie huczne obchody Dnia św. Marcina i Święta Młodego Wina 2022 odbyły się w Pradze: na placu Jirha z Podiebradów, w Narodowym Muzeum Rolnictwa i w Ogrodzie Botanicznym (tradycyjna degustacja win).

W Polsce największe imprezy związane ze Świętem Młodego Wina organizowane są w Sandomierzu i Zielonej Górze. Na zdjęciu: winnica w Lubuskiem.
W Polsce największe imprezy związane ze Świętem Młodego Wina organizowane są w Sandomierzu i Zielonej Górze. Na zdjęciu: winnica w Lubuskiem. Mariusz Kapala / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Źródło: sandomierz.eu, lubuskie.pl, praguemorning.cz

Zabierz energię ze sobą

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Święto Młodego Wina 2022 - Beaujolais Nouveau. Kiedy wypada, jak je obchodzić? Atrakcje winiarskie Sandomierza i Zielonej Góry - Strona Podróży

Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto