Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sandomierska husaria uświetniła obchody rocznicy odsieczy wiedeńskie

GOP
Archiwum prywatne
Przedstawiciele Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej po raz drugi pojechali do Wiednia na rocznicowe obchody. Organizuje je tamtejsza Polonia, Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Wiedniu, w tym roku do współpracy włączyło się również Ministerstwo Obrony Narodowej. Skrzydlaci rycerze zachwycili uczestników uroczystości w stolicy Austrii.

ZOBACZ TAKŻE: Kameralne Lato w Radomiu-uroczysta parada samochodów zabytkowych

[zaj_kat][podobne]

Podobnie jak przed rokiem, zbrojni z królewskiego grodu wystąpili jako Sandomierska Chorągiew Husarska, w strojach i z uzbrojeniem dokładnie takim jak to z 1683 roku. Pieczołowicie odtworzone zostały skrzydła husarskie. - To skrzydła nieco inne od tych, do jakich przyzwyczaiły nas choćby filmy historyczne. Te popularne, wielkie skrzydła być może były używane, ale podczas parad, ale nie w czasie bitew. My pokazujemy skrzydła zoomorficzne, zrobione z naturalnych piór ptasich, mniejsze, ale bardzo efektowne – opowiada Karol Bury, kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Pierwszego dnia sandomierzanie wystąpili z pokazem na terenie Muzeum Historii Wojska. - Wraz z Chorągwią Kujawsko-Pomorską wykonaliśmy prezentacje musztry husarskiej i gonitwy kawaleryjskie. Oglądało je wielu naszych rodaków. Byli zachwyceni i wzruszeni. Wyrażali radość, że husaria, przedmiot dumy Polaków, znowu się pojawiła - relacjonuje kasztelan.

Karol Bury dodaje, że widzowie docenili kunszt sandomierskiej kawalerii, jej znakomity wygląd i sprawność bojową.
Po występach rekonstruktorzy zostali zaproszeni do ogrodów Ambasady RP na spotkanie z udziałem polityków i działaczy polonijnych. – Prezes Forum Polonii dziękowała nam w obecności zacnych gości za udział. Odbyliśmy tam mnóstwo ciekawych rozmów - opowiada kasztelan.

Najważniejsze uroczystości odbyły się nazajutrz na Wzgórzu Kahlenberg – w miejscu, w którym Jan III Sobieski dowodził bitwą. Na wzgórzu miały miejsce uroczyste przemarsze i parady. Zgromadziło się tam kilka tysięcy osób. W kościele na Kahlenbergu odprawiona została uroczysta msza święta.

- Trzymaliśmy straż przed kościołem. Później odbyliśmy przemarsz wokół świątyni, wzbudzając entuzjazm wśród zgromadzonych – kontynuuje Karol Bury.

W przyszłym roku na Kahlenbergu ma stanąć pomnik Jana III Sobieskiego. Monument jest już gotowy. Zbrojni z Sandomierza nie wyobrażają sobie, że miałoby ich nie być na uroczystym odsłonięciu.

- Podczas spotkania w ambasadzie zaproponowaliśmy, że przygotujemy na tę okazję inscenizację historyczną. Niewykluczone zatem, że za rok poza husarią w Wiedniu wystąpi w całości nasza chorągiew. Już wyobrażam sobie scenę, w której na Wzgórze Kahlenberg wjeżdża Jan III Sobieski, a w tej roli występuje jeden z naszych rycerzy – mówi kasztelan Bury.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto