Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykły Sandomierz z 1909 roku. Zobacz zdjęcia budynków i miejsc, których już nie ma

Klaudia Tajs
Zobacz Sandomierz z 1909 roku online z niezwykłym przewodnikiem autorstwa księdza Józefa Rokosznego. Zobacz budynki i miejsca, których już nie ma. 

WIĘCEJ ZDJĘĆ NA KOLEJNYCH SLAJDACH>>>
Zobacz Sandomierz z 1909 roku online z niezwykłym przewodnikiem autorstwa księdza Józefa Rokosznego. Zobacz budynki i miejsca, których już nie ma. WIĘCEJ ZDJĘĆ NA KOLEJNYCH SLAJDACH>>>Fotografie pochodzą ze zbiorów Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu i Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu
Na niezwykłą wycieczkę zabytkowymi uliczkami Sandomierza z 1909 roku zaprasza Muzeum Diecezjalne. Muzealnicy zachęcają podczas zimowych ferii do wędrówki po Sandomierzu z pierwszym przewodnikiem autorstwa księdza Józefa Rokosznego, założyciela Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.

Przewodnik online na podstawie archiwalnej publikacji to pomysł na wspólne, rodzinne spędzanie wolnego czasu podczas zimowych ferii. Tekst czytany przez czterech lektorów jest wzbogacony archiwalnymi zdjęciami oraz muzyką Mikołaja Gomółki sandomierskiego kompozytora z epoki renesansu. Głównymi autorami fotografii są Marcin Kasiewicz, który fotografował Sandomierz pod koniec XIX wieku oraz ksiądz Józef Rokoszny, ważna postać w dziejach Sandomierza.

To pierwszy przewodnik po Królewskim Mieście, który był dwukrotnie wznawiany i znajduje się w zbiorach Biblioteki Diecezjalnej. Był on pomocny księdzu Rokosznemu przy układaniu programu zwiedzania nadwiślańskiego grodu, kiedy zapoznawał zwiedzających Sandomierz z jego historią. Ksiądz Rokoszny by pionierem krajoznawstwa sandomierskiego. Zaprasza na wycieczkę po mieście w 1909 roku. Sandomierz jest wtedy powiatowy miastem na krańcu imperium Romanowów. Przewodnik zaprasza na wycieczkę po mieście 1909 roku. Otwierają go informacje na temat miasta, a następnie poprzez zdjęcia można przenieść się w czasy dawnego Sandomierza. W przewodniku utrwalone zostały także szczegóły, które już na zawsze zniknęły z pejzażu miasta. Autor zwraca uwagę na piękno sandomierskiej przyrody, opisuje osobliwości Gór Pieprzowych, spogląda z zachwytem ze wzgórza katedralnego na równinę galicyjską. Opisuje dobrze nam znane kościelne wnętrza wypełnione wybitnymi dziełami sztuki.

Do spaceru z przewodnikiem zachęca Urszula Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu. - Kiedy już będziecie mogli państwo ponownie odwiedzić nasze miasto, doświadczycie ciągłości sandomierskiej historii, będziecie czerpać ze źródła jego wartości - wyjaśnia Urszula Stępień. - To nic, że zmienił się sztafaż sandomierskich ulic, szczegóły otoczenia, ale te charakterystyczne elementy miejskiej ikonosfery są nadal obecne w pejzażu miasta, jako świadkowie duchowego i materialnego dziedzictwa sandomierskiej przeszłości.

Przewodnik będzie dostępny także po zakończeniu ferii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Niezwykły Sandomierz z 1909 roku. Zobacz zdjęcia budynków i miejsc, których już nie ma - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto