Biegiem upamiętnili Żołnierzy Wyklętych w Sulisławicach

GOP
Marcin Maj/ Urząd Gminy w Łoniowie
120 osób wzięło udział w niedzielnym Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w Sulisławicach w gminie Łoniów. Organizatorem wydarzenia był tamtejszy Publiczny Zespół Szkół imienia Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie”.

Szkoła w Sulisławicach po raz drugi włączyła się do ogólnopolskiej akcji, której celem jest upamiętnienie żołnierzy polskiego powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego.

Uczestnicy zostali wyposażeni w pakiety startowe, na które złożyły się patriotyczna koszulka biegowa, materiały informacyjne na temat Żołnierzy Wyklętych i medale. W tegorocznej edycji organizatorzy wybrali na patriotyczną przewodniczkę po historii Danutę Siedzikównę ps. Inka, sanitariuszkę, żołnierza Armii Krajowej, zastrzeloną w wieku niespełna 18 lat. To jej podobizna umieszczona została na koszulce.

Uczniowie przygotowali program słowno-muzyczny na temat Żołnierzy Wyklętych. Wspólnie zaśpiewana została „Ballada o Rotmistrzu Pileckim” Lecha Makowieckiego.

Bezpośrednio po uroczystości, w asyście policji, straży pożarnej oraz opieki medycznej, wystartował bieg konkursowy na cztery kilometry. Na linii startu stanęło 12 osób. Większość osób wybrała bieg na dystansie „honorowym” 1963 metrów, nawiązującym do roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka ps. Lalek).

Na zmęczonych biegiem czekał bigos oraz sulisławska herbata.
W biegu na cztery kilometry pierwsze miejsce zajął Bartłomiej Tworek z Opatowa (czas 15min 27s), drugie Konrad Stępień z Opatowa (czas 18 min 00s), a trzecie Karol Szymański z Dmosic (czas 18 min 31 s). Najlepszy wynik wśród uczniów Publicznego Zespołu Szkół w Sulisławicach uzyskał Grzegorz Chamerski (18 min 53 s). Zajął on piątą pozycję.

Wszyscy uczestnicy Biegu Pamięci otrzymali pamiątkowe medale, a zwycięzcy zostali uhonorowani pucharami i nagrodami.

Bieg wsparli: wójt gminy Łoniów, Ochotnicza Straż Pożarna w Sulisławicach, Ośrodek Zdrowia w Sulisławicach, policja, Koło Gospodyń Wiejskich "Herbaciarki" oraz świetlica w Sulisławicach.

W tegorocznej edycji Biegu Pamięci uczestniczyło ponad 60 tysięcy biegaczy z ponad 240 miejscowości w Polsce oraz poza jej granicami.