Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Królewski w Sandomierzu z Miejscem Przyjaznym Rowerzystom na szlaku Green Velo [ZDJĘCIA]

Klaudia Tajs
Zamek Królewski w Sandomierzu - siedziba Muzeum  Okręgowego otrzymał rekomendację Miejsca Przyjaznego Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo
Zamek Królewski w Sandomierzu - siedziba Muzeum Okręgowego otrzymał rekomendację Miejsca Przyjaznego Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo Klaudia Tajs
Stojak rowerowy na dziedzińcu, informacja z adresami sklepów i serwisów rowerowych oraz skrzynka z narzędziami do naprawy rowerów, to wszystko służy już rowerzystom, którzy na swojej trasie zawitają do Zamku Królewskiego w Sandomierzu siedziby Muzeum Okręgowego. Placówka otrzymała rekomendację Miejsca Przyjaznego Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo.

Doktor Dominik Kacper Płaza, dyrektor Muzeum Okręgowego tłumaczy, że starania o przyznanie rekomendacji trwały od pewnego czasu, a jej przyznanie to kolejny atut sandomierskiej placówki muzealnej. - Przyznanie rekomendacji związane jest ze Szlakiem Rowerowym Green Velo i tym, że w Sandomierzu mieście przyjaznym rowerzystom jest mnóstwo ścieżek - powiedział dr Dominik Kacper Płaza. - Nasz Zamek jest chyba najbliżej tego szlaku rowerowego Green Velo i od pewnego czasu przygotowywaliśmy się, aby spełnić wymogi miejsca przyjaznego rowerzystom.

Na zamkowym dziedzińcu został zamontowany stojak rowerowy, a w gablotach są informacje o serwisach rowerowych i sklepach, gdzie można kupić części na wypadek awarii roweru. Ponadto w Zamku, w kasie Muzeum bądź u muzealnej ochrony dostępna jest skrzynka z narzędziami, z której może skorzystać każdy rowerzysta. Skrzynka jest udostępniania bezpłatnie do doraźnych napraw rowerowych.

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najbardziej spektakularny projekt rowerowy, jaki do tej pory zrealizowano w Polsce. To ponad 2 tysiące kilometrów specjalnie wytyczonej trasy, którą od początku do końca przygotowano po to, aby dawała radość podróżowania i poznawania. Szlak wiedzie przez pięć województw wschodniej Polski (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie). Przygodę na szlaku można rozpocząć w dowolnym punkcie.

Wyjątkowość i różnorodność regionów, przez które prowadzi szlak, podkreślają atrakcje turystyczne, zarówno te usytuowane bezpośrednio na trasie, jak i te znajdujące się na obszarze 20-kilometrowego "korytarza" po obu stronach trasy. Są wśród nich liczne zabytki stanowiące ważną część polskiego dziedzictwa kulturowego, m.in. katedra we Fromborku, zamek w Lidzbarku Warmińskim, kompleks klasztorny w Supraślu, dawne żydowskie miasteczka Tykocin i Leżajsk, miasta Chełm, Włodawa i Szczebrzeszyn znane ze swego wielokulturowego dziedzictwa, nadbużańskie sanktuaria różnych wyznań w Kostomłotach, Kodniu i Jabłecznej, starówka w Przemyślu, zamek w Łańcucie, średniowieczne miasto i Zamek Królewski w Sandomierzu czy ruiny renesansowego zamku w Ujeździe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto