Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa Kamienica Oleśnickich w Sandomierzu niszczeje w oczach. Konieczny jest natychmiastowy remont. Zobaczcie zdjęcia

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Kamienica Oleśnickich
Kamienica Oleśnickich
Remont dachu, elewacji, wymiana instalacji, to tylko część niezbędnych prac, jakie należy przeprowadzić natychmiast w słynnej, zabytkowej Kamienicy Oleśnickich w Sandomierzu. Panująca wilgoć, grzyb na ścianach i odpadający tynk z zewnętrznych ścian kamienicy, jest dowodem na to, że władze Sandomierza powinny podejść poważnie do temu i jak najszybciej wyremontować budynek. Przyszłości kamienicy poświęcono spotkanie z udziałem radnych, burmistrza, urzędników, rycerstwa i tym, którym zależy na szybkiej modernizacji zabytku.

Słynna Kamienica Oleśnickich w Sandomierzu niszczeje w oczach

Inicjatorem zorganizowania spotkania, którego temat koncentrował się na złym stanie budynku był Karol Bury, kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, prezes Ludowego Klubu Sportowego. Stowarzyszenia, które od ponad 20 lat użytkuje budynek w oparciu o coroczną umowę zawieraną z władzami miasta Sandomierza.

W sezonie turystycznym rycerze umożliwiają oglądanie zbiorów, które zgromadzono aż w ośmiu pomieszczeniach.

- Kamienica Oleśnickich to przede wszystkim siedziba Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, gdzie odbywają się spotkania w tej największej sali. Tu odbywają się zajęcia taneczne, szermiercze, muzyczne. Tu utworzyliśmy nieformalne Muzeum Ziemi Sandomierza, które nazwaliśmy Strażnicą Historii i Kultury Królewskiego Miasta Sandomierza. To są zbiory militariów od X wieku po wiek XX z piękną salą husarską i grunwaldzką. Tych zbiorów są tysiące. Samych armat mamy 30

- tłumaczy Karol Bury.

Kasztelan Bury nie kryje, że stan budynku zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz z roku na rok jest coraz gorszy.

- Kamienica wymaga bezwzględnego remontu , nie moja to rzecz oceniać, bo nie jestem ani radnym, ani samorządowcem, ale nie wiem dlaczego tak się stało, że ta kamienica przez kolejne samorządy była zapomniana, a przecież to jeden z najważniejszych obiektów w mieście

- powiedział kasztelan Bury

Komisję zwołał przewodniczący Robert Kurosz, ale niestety część radnych nie znalazło czasu, aby uczestniczyć w spotkaniu, dlatego komisja, nie mogła podjąć żadnych wniosków końcowych.

- Spotykamy się w Kamienicy Oleśnickich, aby porozmawiać o przyszłości tego budynku - tłumaczył Robert Kurosz. - Planów remontowych i samego remontu. Chcemy porozmawiać także na temat Ludowego Klubu Sportowego, rycerstwa i muzeum.

Co miasto Sandomierz zrobi z kamienicą Oleśnickich?

W spotkaniu uczestniczył burmistrz Sandomierza Marcin Marzec i Piotr Wójtowicz, naczelnik wydziału promocji, rozwoju i inwestycji Urzędu Miejskiego w Sandomierzu, który potwierdził ocenę pozostałych uczestników spotkania.

- Kamienica jest w stanie złym i najwyższy czas, aby pewne działania podjąć, które zmienią diametralnie stan tego zabytku - dodał naczelnik Wójtowicz. - O potrzebie wykonania remontu nie trzeba mówić, bo to widać gołym okiem. Wszyscy zwracają uwagę na elewacje, która jest najbardziej widocznym elementem, ale w pierwszej kolejności należy wykonać remont dachu i dużej sali, w której obecnie jesteśmy. Wody opadowe przedostają się do wnętrza, powodując zawilgocenie i zagrzybienie tych ścian. To wpływa na estetykę i elementy nośne całego budynku.

Miasto jest już w posiadaniu dokumentacji projektowej i kosztorysowej sprzed kilku lat, według której remont wyceniono od dwóch i pół do trzech milionów złotych. - Niestety to są wyliczenia sprzed kilku lat dlatego obawiam się, że że po aktualizacji, te stawki znacznie poszły w górę. Jednak od remontu tego budynku nie da się uciec.

Naczelnik Wójtowicz nie ukrywał, że w budżecie miasta Sandomierza pieniędzy na remont Kamienicy Oleśnickich nie ma. - Szansą są tylko duże projekty rządowe jak Polski Ład lub Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych - ocenił naczelnik. .
Z kolei nowy dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu dr Mikołaj Getka-Kenig zasugerował, że gdyby Muzeum Okręgowe w Sandomierzu przeniosło część swoich zbiorów do Kamienicy Oleśnickich, wówczas koszty remonty pokryłoby muzeum.
Kamienica Oleśnickich uważana jest za najpiękniejszą kamienicę Sandomierza, jeden z nielicznych w pierzejach rynku z zachowanym podcieniem, obiekt ważny w historii miasta.

Z czego słynie Kamienica Oleśnickich?

Według przekazów historycznych w 1570 roku, w największej sali na pierwszym piętrze, zawarto tzw. zgodę sandomierską i opracowano obowiązujący katechizm. Kamienica jest jednym z najlepiej zachowanych w mieście budynków mieszkalnych. Wyróżnia się charakterystycznymi podcieniami, a także obszerną sienią z przejściem na podwórze. W podziemiach znajdują się głębokie piwnice, będące elementami Podziemnej Trasy Turystycznej, do której wejście znajduje się w oficynie gmachu.
Obecnie na parterze budynku mieści się oddział Poczty Polskiej, a na piętrze tej wyróżniającej się, białej, narożnej kamienicy z podcieniami, znajduje się Strażnica Kultury i Historii Królewskiego Miasta Sandomierza, która zaprasza do obejrzenia wraz z przewodnikiem:- wystawy mody dworskiej i żołnierskiej od XII do XX wieku, wystawy "Victorii Wiedeńskiej" 330-lecia bitwy pod Wiedniem, Izby Pamięci 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, żywej lekcji historii;

W sezonie turystycznym przed kamienicą można tu zobaczyć unikalny pokaz Balu Dworskiego, podczas którego prezentowane są tańce renesansowe i barokowe, a także walki na broń białą - szable, szpady, rapiery.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto