Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z rycerzami i weselem. Tłumny Jarmark Jagielloński w Sandomierzu

Małgorzata Płaza
Tegoroczny Jarmark Jagielloński i Festyn Rycerski w Sandomierzu został wzbogacony o nowe ciekawe elementy.

Pokazy historyczne, wspólny występ rycerzy i Sandomierskiej Orkiestry Dętej, inscenizacja tradycyjnego wesela oraz koncerty - to najciekawsze akcenty imprezy, która w sobotę i niedzielę odbywała się w nadwiślańskim grodzie.

W sobotę już od samego rana kilkudziesięciu wystawców prezentowało na staromiejskim Rynku rękodzieło artystyczne oraz zrobione w oparciu o tradycyjne przepisy chleby, wędliny, sery i napitki. Na straganach były między innymi chusty z jedwabiu, torebki z filcu, ceramika, minerały i wiklina oraz oryginalna biżuteria.

Wczesnym popołudniem za sprawą Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej można było cofnąć się w czasie - podziwiać historyczne stroje i tańce oraz zobaczyć, jak w XV wieku posługiwano się bronią.Najważniejszym punktem pierwszego dnia była inscenizacja wkroczenia do miasta króla Władysława Jagiełły wraz z wojskami sandomierskimi w chwale zwycięstwa pod Grunwaldem. Król uhonorował Zawiszę Czarnego z Garbowa za poświęcenie podczas bitwy. Niezwykły popis kunsztu zbrojni dali podczas turnieju konnego, wcielając się w role bohaterów 1410 roku: Zawiszy Czarnego i Jana Farureja z Garbowa, Dobiesława z Oleśnicy, Powały z Taczowa, Mszczuja ze Skrzynna i Krystyna z Ostrowa. Jedną z konkurencji był turniej kopijniczy, podczas którego rycerze w pełnym galopie muszą trafić kopią w krążki o różnych średnicach.

Skwer między katedrą a zamkiem zmienił się w wioskę historyczną. Rekonstruktorzy pokazywali tam między innymi, jak przed wiekami warzono piwo, robiono buty i wyplatano przedmioty ze słomy.

Wieczorem odbyły się koncerty. Wystąpił zespół Skampida z Kolumbii oraz Czerwie, którzy zagrali na żywo muzykę do filmu niemego „Mania” z Polą Negri.

Sygnałem do rozpoczęcia drugiego dnia imprezy był hejnał odegrany na Bramie Opatowskiej przez hejnalistów z Sandomierskiej Orkiestry Dętej. Następnie muzycy z orkiestry przemaszerowali razem z rycerzami na Rynek. Tam zaprezentowali wspólny program, zachęcając do udziału w nim publiczność. Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na tradycyjne sandomierskie wesele i na potańcówkę.

Niedzielne wydarzenia stanowiły zwieńczenie programu pod tytułem „Sandomierski Jarmark Dobrych Tradycji”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto