Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka instalacja fotowoltaiczna powstaje wokół kotłowni "Stocznia" w prawobrzeżnej części Sandomierza! Zobaczcie zdjęcia

Klaudia Tajs
Aż 135 paneli fotowoltaicznych zamontowano na terenach wokół kotłowni "Stocznia" przy ulicy Portowej w prawobrzeżnej części Sandomierza.
Aż 135 paneli fotowoltaicznych zamontowano na terenach wokół kotłowni "Stocznia" przy ulicy Portowej w prawobrzeżnej części Sandomierza. Klaudia Tajs
Aż 135 paneli fotowoltaicznych zamontowano na terenach wokół kotłowni "Stocznia" przy ulicy Portowej w prawobrzeżnej części Sandomierza. Rafał Binięda, prezes Przedsiębiorstwa Eneregetyki Cieplnej w Sandomierzu stawia na odnawialne źródła energii. Zapewnia, że działalność na tej płaszczyźnie jest dla niego priorytetem.

Sandomierz ogrzewają dwie miejskie ciepłownie, które korzystają wyłącznie z miału węglowego. Zużycie surowca jest bardzo duże, bo w ciągu roku przekracza osiem tysięcy ton.

Stąd, jak zapewnia Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza potrzeba przechodzenia na odnawialne źródła energii. Dlatego władze miasta przystępują do programu odnawialnych źródeł energii. – Zgodnie z tendencjami i tym, czego oczekuje od nas Unia Europejska, jesteśmy zobowiązani do przechodzenia sukcesywnie na odnawialne źródła energii - mówi burmistrz Marzec. - Stąd wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, który został zaakceptowany. Budujemy mini farmę na potrzeby Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Wszystko to robimy w trosce o środowisko i mieszkańców miasta. W trosce o czyste powietrze dla mieszkańców.

Rafał Binięda, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Sandomierzu stawia na odnawialne źródła energii. Zapewnia, że działalność na tej płaszczyźnie jest dla niego priorytetem. Prezes przypomina także, że pierwotnie instalacja przy ciepłowni "Stocznia" miała być montowana na dachach budynków przedsiębiorstwa, jednak wpłynęła tylko jedna oferta, która trzykrotnie przekraczała wartość instalacji obecnie montowanej. - Okres zwrotu w przypadku tamtej oferty był 15-letni, dlatego unieważniliśmy przetarg - powiedział Rafał Binięda. - Postanowiliśmy zainstalować panele na ziemi. Jest to mała instalacja do 50 kilowatów, ponieważ nie potrzeba zezwoleń na jej budowę. Traktujemy to zadanie jako pilotażowe. Chcemy zdobyć doświadczenie, zobaczyć, jak instalacja będzie funkcjonować i sprawdzać się w codziennej eksploatacji. W przyszłym roku chcielibyśmy zamontować 4 lub 5 krotnie większą przy kotłowni “Rokitek” przy ulicy Polskiej Organizacji Wojskowej.

Zamontowana przy ulicy Portowej instalacja będzie kosztować 150 tysięcy złotych. Zwrot kosztów spodziewany jest po czterech lub pięciu latach. Na montaż instalacji Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Sandomierzu otrzymało nieoprocentowaną pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z możliwością umorzenia 15 procent jej wartości.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto