Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W starym parku przy Hucie Szkła w Sandomierzu powstaje tężnia i szereg "zdrowych" atrakcji [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Klaudia Tajs
Już jesienią mieszkańcy Sandomierza i turyści będą mogli korzystać z tężni i innych atrakcji poprawiających zdrowie i samopoczucie. Atrakcje powstają na terenie rewitalizowanego parku osiedlowego na ulicy Baczyńskiego w Sandomierzu. Tężnie to pierwszy krok do projektu "Zdrowy Sandomierz", jaki zamierza realizować sandomierski samorząd.

Inwestycja na ulicy Baczyńskiego powstaje pod nazwą "Zielony i bezpieczny park osiedlowy". O budowę parku od dawna zabiegali mieszkańcy z prawobrzeżnej części miasta, których duża część pracowała w pobliskiej Hucie Szkła. Projekt nowego oblicza parku powstał na zlecenie Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego w Sandomierzu, która także go sfinansowała Jak mówi Andrzej Bolewski, prezes spółdzielni i sandomierski radny, użytkownikami parku i odbiorcami atrakcji mają być osoby w średnim i starszym wieku, ale także dzieci.

Prace na terenie rewitalizowanego parku idą pełną parą. Prezes Bolewski tłumaczy, że na terenie parku zostanie wydzielonych pięć stref.

Charakterystyczna budowla - tężnia solarna, adresowana jest do osób chorych na tarczyce lub choroby płuc. - Ten teren Sandomierza zamieszkują obecni, ale przede wszystkim byli pracownicy Huty Szkła - przypomina prezes Andrzej Bolewski. - Część osób cierpi na schorzenia wywołane specyfiką pracy. Dlatego liczymy, że w tężni będą mogli dochodzić do zdrowia.

Na potrzeby tężni wkopano już olbrzymie, czterokomorowe zbiorniki, w których będzie solanka. - Solanka będzie pracowała w obiegu zamkniętym - dodaje prezes Bolewski. - Będzie tworzyć charakterystyczną mgiełkę.

Zaplanowano także strefę zapachową z ziołami i nasadzeniami i strefę bosych stóp, gdzie będzie można wykonać masaż. Powstanie także napowietrzna siłownia i część edukacyjna z tablicami o gniazdującym w pobliżu ptactwie. Opracowując nowe przeznaczenie parku, pomysłodawcy nie zapomnieli o zachowaniu tradycji. W pobliżu dębu, który został posadzony w rocznicę przyłączenia prawobrzeżnej części Sandomierza w granice miasta stanie okolicznościowy głaz. Wokół parku powstanie zielony płot, którzy odgrodzi teren od pobliskiej ulicy i chodnika.

Projekt "Zielony i bezpieczny park osiedlowy" przy ulicy Baczyńskiego wkomponuje się w duży projekt samorządowy pod nazwą "Sandomierz prozdrowotny". - Chcemy martwy sezon turystyczny, czyli jesień i zimę wykorzystać do celów zdrowotnych - zdradza Andrzej Bolewski. - Myślimy także o terenach Gęsiej Wólki, kiedy w okresie międzywojennym były to tereny, gdzie istniały zdrowotne źródła, a błoto wożono do sandomierskiego szpitala na zabiegi. Udokumentowane jest, że dwór królewski przyjeżdżał tam podbudowywać swoje zdrowie. Jedna ze starszych mieszkanek wspominała, że "w okresie międzywojennym, mieszczuchy z górnego Sandomierza przyjeżdżały na Gęsią Wólkę i kulasy moczyły w stawach".

Kolejnym miejscem włączonym do projektu Zdrowy Sandomierz są najstarsze góry w Europie Góry Pieprzowe. W programie prozdrowotnym dla miasta Sandomierza znalazł się także Park Piszczele z Parkiem Saskim. Jest także rzeka Koprzywianka i sandomierski trakt wiślany od wału wiślanego po Góry Pieprzowe.

Park jest elementem dużego projektu dotyczącego rewitalizacji Sandomierza – miasta dziedzictwa kulturowego i rozwoju. Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Budowa parku na ulicy Baczyńskiego pochłonie około 1 milion 300 tysięcy złotych. Miasto przekazało ze swojego budżetu około 300 tysięcy złotych. Zgodnie z umową park powinien być oddany w październiku, ale szybki postęp robót wskazuje na oddanie parku już w miesiącu wrześniu.

W naszym regionie największa tężnia powstaje właśnie w parku uzdrowiskowym w Busku-Zdroju. Roboty budowlane trwają od miesiąca, a obiekt ma być gotowy jesienią 2020 roku. Budowa nowego kompleksu uzdrowiskowego - z wielką tężnią solankową to koszt 25 milionów złotych.

Na tężnię czekają także mieszkańcy Ćmielowa. Termin wykonania inwestycji wyznaczono na 30 września 2019 roku. W budżecie gminy Ćmielów zabezpieczono na ten cel 400 tysięcy złotych. Konstrukcja będzie miała 15 metrów długości, 3,5 metra wysokości i 1,30 metra szerokości. Tężnia stanie w okolicy Rynku.

ZOBACZ TAKŻE: DUB IT Inter Cars Tuning Festival w Targach Kielce

Źródło: echodnia.eu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto