Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu trwa odpust ku czci błogosławionego Wincentego Kadłubka. Na Rynku są Żywe Witryny Historii i stoiska ze smakołykami.

Klaudia Tajs
W Sandomierzu trwa odpust ku czci błogosławionego Wincentego Kadłubka.
W Sandomierzu trwa odpust ku czci błogosławionego Wincentego Kadłubka. Klaudia Tajs
Na straganach rozstawionych na staromiejskim Rynku można kupić rękodzieło, drewniane zabawki, miody, oscypki, chleby na zakwasie oraz biżuterię. Tradycyjny odpust, jeden z największych i najbardziej znanych w regionie, ściągnął do miasta mieszkańców z regionu i wielu turystów.

Odpust rozpoczęła o godzinie procesja z relikwiami błogosławionego Wincentego Kadłubka do Katedry z Kościoła świętego Michała Archanioła. Uczestniczyło w niej licznie duchowieństwo, przedstawiciele kapituł diecezjalnych, siostry zakonne, przedstawiciele władz samorządowych, mieszkańcy i liczna reprezentacja młodzieży.

O godzinie 10.30 w Bazylice Katedralnej rozpocznie się msza święta odpustowa ku czci błogosławionego Wincentego Kadłubka pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Nitkiewicza. Homilie na uroczystościach odpustowych ku czci błogosławionego patrona diecezji oraz miasta Sandomierza wygłosił Opat Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie, ojciec Rafał Ścibiorowski.

Po mszy świętej nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu, modlitwa o kanonizację, uroczyste Te Deum oraz błogosławieństwo.
Na Rynku Starego Miasta w witrynach okiennych oraz w przestrzeni Starówki prezentowane są żywe witryny historii czyli postacie związane z legendami i historią Sandomierza. Jest rycerstwo, postacie historyczne i Halina Krępianka.
Uroczystości ku czci patrona miasta i diecezji to oczywiście również odpust z kramami. Na straganach rozstawionych na staromiejskim Rynku można kupić rękodzieło, zabawki, miody i oscypki, chleby na zakwasie oraz biżuterię. Nie brakuje tradycyjnych obwarzanek, ciastek z cukrem i piernikowych serc.

Odpust cieszy się ogromnym zainteresowaniem o czym świadczą tłumy uczestników. Między straganami przechadzali się mieszkańcy, ale również turyści, którzy piękny, ciepły weekend postanowili spędzić właśnie w Sandomierzu. Znany w całym regionie odpust jest dodatkowym magnesem przyciągającym do nadwiślańskiego grodu.

Błogosławiony Wincenty Kadłubek od najmłodszych lat związany jest z Ziemią Sandomierską. Urodził się w Karwowie na terenie parafii Włostów ok. 1150 r. Dzieciństwo spędził w rodzinnym majątku. Nauki pobierał w Krakowie, a dzięki finansowemu wsparciu kształcił się również w Paryżu i Bolonii. Po powrocie do kraju był blisko związany z księciem Kazimierzem Sprawiedliwym. Przed rokiem 1189 przyjął święcenia kapłańskie. Zaczął również pisać Kronikę Polski. W roku 1194 objął urząd prepozyta Kapituły Sandomierskiej i przeniósł się do Sandomierza, aby po kilku latach wrócić do Krakowa jako biskup. Dziesięcioletni okres pasterskich rządów Wincentego Kadłubka zapisał się w Krakowie jako pontyfikat dobrego i wzorowego biskupa. Umiał zjednywać nie tylko wiernych, ale i kapłanów, szczególną sympatią darzył zakon cystersów. Brał udział w soborze Laterańskim IV w 1215 roku. Po powrocie z soboru Wincenty Kadłubek pozostał jeszcze trzy lata na stolicy krakowskiej. W roku 1218 zrzekł się urzędu biskupa i przeniósł się do klasztoru cystersów w Jędrzejowie gdzie 8 marca 1223 r. zmarł. Jego kult został oficjalnie zatwierdzony w roku 1764.

Tradycja odpustów ku czci bł. Wincentego Kadłubka na Ziemi Sandomierskiej sięga kilku wieków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Sandomierzu trwa odpust ku czci błogosławionego Wincentego Kadłubka. Na Rynku są Żywe Witryny Historii i stoiska ze smakołykami. - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto