Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu przypomniano o "Młodych, Białych Orłach". Odsłonięto pamiątkową tablicę. Zobacz zdjęcia

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Tablica została przytwierdzona przy wejściu głównym do II Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu i będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych.
Tablica została przytwierdzona przy wejściu głównym do II Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu i będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Klaudia Tajs
Odsłonięciem tablicy pamiątkowej "Wierni Polsce" na murach II Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu upamiętniono działalność członków młodzieżowej, antykomunistycznej organizacji "Młode Białe Orły". Wydarzenie zainaugurowało obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Królewskim Mieście.

"Młode, Białe Orły" - co to za organizacja?

"Młode, Białe, Orły", to młodzieżowa antykomunistyczna organizacja, która działała w Sandomierzu w latach 50-tych XX wieku. - To właśnie wtedy uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego podjęli formę oporu i niezgody wobec rzeczywistości stalinowskiej Polski - przypomniał Robert Piwko z Referatu Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. - Ci młodzi ludzie założyli sprzysiężenie niepodległościowe, grupę antykomunistyczną, którą nazwali "Młode, Białe, Orły". W ramach grupy rówieśniczej podjęli próby krytycznego spojrzenia na ówczesną rzeczywistość, na życie szkoły, realia polityczne i społeczne miasta.

Spotkanie w Sandomierzu

Przed częścią oficjalną wydarzenia została odsłonięta tablica pamiątkowa na ścianie budynku szkoły poświęcona niezłomnej młodzieży należącej do organizacji.

Spotkanie w sali gimnastycznej II Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu otworzył Paweł Niedźwiedź wicestarosta sandomierski. Zebrani odśpiewali hymn państwowy, po czym nastąpiły przemowy okolicznościowe zaproszonych gości.

Gościem honorowym spotkania była Maria Szaraniec Bęc, która w szeregi antykomunistycznej organizacji "Młode Białe, Orły" wstąpiła w 1951 roku. - Zdobywaliśmy wiedzę o tym co działo się w Polsce w czasie okupacji i po wojnie - przypomniała. - Jako młodzież chodziliśmy parami na spacery. Były także szkolenia wojskowe, musztry, topograficzne szkolenia. Zajmowaliśmy się tym, czym moglibyśmy służyć Polsce w przyszłości. Chcieliśmy walczyć o niepodległość kraju. Warto było działać, chociaż wielu potem z nas kpiło. Rzucali oszczerstwa na działalność naszej organizacji. Uważam, że ideały "Młodych, Białych, Orłów" były mottem życiowym wielu z nas w przyszłości.

Małgorzata Majewska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu, gospodarz wydarzenia podkreśliła, że jej szkoła jest pierwszą placówką oświatową w województwie świętokrzyskim, która przywraca szacunek i pamięć członkom młodzieżowej antykomunistycznej organizacji "Młode, Białe, Orły".

Z kolei poseł Marek Kwitek powiedział, że członkowie tej organizacji czerpali ideały od swoich ojców i dziadków, którzy działali w niepodległościowym podziemiu. - To byli ich dziadkowie i ojcowie, którzy podjęli tę nierówną walkę w obronie niepodległości, bo dla nich wojna się nie skończyła - mówił poseł Kwitek. - Byli kontynuatorami walki i zapłacili ogromną cenę. Byli aresztowani, przesłuchiwani, często bici. To wszystko powodowało, że ten system obchodzili się z młodzieżą. Artykuły, że oni chcieli obalać ustrój Polski, zakrawało wręcz na kpinę. To świadczy o tamtych czasach.

Historię organizacji w czasie specjalnej prelekcji przybliżył dr Robert Piwko z Referatu Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, który mówił o samokształceniu, będącym jedną z form aktywności członków tej organizacji.

Powiat Sandomierski podpisał Porozumienie z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej – Komisją Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie, na mocy którego w II Liceum Ogólnokształcącym imienia Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu została zamontowana tablica "Wierni Polsce", która jest poświęcona członkom organizacji młodzieżowej "Młode Białe Orły".

Wybór lokalizacji tablicy w II LO wynikał z faktu, że w latach 50. XX wieku uczyły się w nim między innymi dziewczęta zrzeszone w „Młodych Białych Orłach”.

To pierwszy tego typu obiekt w województwie świętokrzyskim.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto