Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu obchodzono Dzień Kolorowej Skarpetki - Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Był niezwykły przemarsz. Zobacz zdjęcia i film

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Wideo
od 16 lat
Sandomierz włączył się w obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Program pod nazwą „Z nami nie dla nas" rozpoczął się mszą świętą w kościele świętego Ducha w intencji uczniów z Zespołem Downa, ich rodzin i opiekunów. - Chodzi o to, żeby ten dzień był przeżywany z nimi - powiedział ksiądz Marek Walczak, katecheta z Ośrodka Radość Życia w Sandomierzu.

W Sandomierzu obchodzono Dzień Kolorowej Skarpetki

Po mszy barwny korowód przeszedł z transparentami i balonami pod bramą Opatowską w stronę Rynku Starego Miasta w Sandomierzu, gdzie uczestników powitał burmistrz Marcin Marzec, który w swoim wystąpieniu podkreślał wagę tego święta w propagowaniu praw osób z tym zespołem.

Na Rynku odczytany został także autorski wiersz pt. „21 marca”, który opowiada o autonomii osób z zespołem Downa.

Ksiądz Marek Walczak, katecheta z Ośrodka Radość Życia prowadzonego przez Caritas Diecezji Sandomierskiej podliczył, że na 160 uczniów ośrodka Zespół Downa stwierdzono u 26 osób. - Nasz ośrodek realizuje obowiązek szkolny, więc dzieci mają zajęcia dostosowane do swoich potrzeb i normy - powiedział ksiądz Walczak. - Najczęściej są to osoby z niepełnosprawnością umiarkowaną, ze sprzężeniami, więc dostosowanie tych możliwości musi być przemyślane i dobrane do potrzeb. Mamy szkołę przysposabiającą do pracy, gdzie te osoby uczą się prac biurowych, prac związanych z kuchnia, gospodarowaniem swojego czasu. To jest potrzebne dla nich, aby były jak najbardziej samodzielne. Ponadto przy Caritas działa Zakład Aktywności Zawodowej i kilka osób z Zespołem Downa tam pracuje.

Ksiądz Walczak dodał, że osoby z Zespołem Downa są ciepłe, wrażliwe, bardzo lubią muzykę, taniec i prace plastyczne.

Wyjątkową atrakcją wydarzenia był wspólny taniec oraz śpiewy w wykonaniu uczniów sandomierskiego Ośrodka „Radość życia”. Podczas spotkania miała miejsce akcja informacyjna, podczas której rozdawane były jabłka i ulotki.

Data 21 marca nawiązuje do innej nazwy zespołu Downa, czyli trisomii 21 chromosomu. To zaburzenie genetyczne, które jest wywoływane obecnością całości lub części trzeciej kopii chromosomu 21. Dodatkowy chromosom pojawia się przypadkowo. Samo zaburzenie zazwyczaj wiąże się z opóźnieniem wzrostu fizycznego, charakterystycznymi rysami twarzy, a także niepełnosprawnością intelektualną. Z tego powodu też 21 dzień trzeciego miesiąca jest tak istotny, gdyż symbolizuje „wyjątkowość potrójnego powtórzenia (trisomii) 21 chromosomu, który powoduje zespół Downa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto