Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VII „Marsz Pier[w]si” w Sandomierzu. Amazonki zachęcały do wykonywania badań profilaktycznych [ZDJĘCIA, WIDEO]

Klaudia Tajs
Przechodząc  dwa razy wokół sandomierskiego Ratusza  Amazonki trzymały w dłoniach transparenty z hasłami zachęcającymi do działań profilaktycznych, a także słoneczniki – symbole marszu.
Przechodząc dwa razy wokół sandomierskiego Ratusza Amazonki trzymały w dłoniach transparenty z hasłami zachęcającymi do działań profilaktycznych, a także słoneczniki – symbole marszu. Klaudia Tajs
Rak nie poczeka na koniec pandemii, dlatego trzeba się badać i mówić o tej chorobie - mówił Grażyna Rękas, prezes sandomierskich amazonek, podczas „Marszu Pier[w]si”, jaki przeszedł po sandomierskim Rynku w piątek, 25 września. Była to już siódma edycja tego wydarzenia z udziałem amazonek z regionu

Do Marszu Pier[w]si, który wpisał się na stałe w harmonogram wydarzeń organizowanych w mieście włączyli się sympatycy amazonek, władze miasta, powiatu i pracownicy Specjalistycznego Szpitala Ducha Świętego w Sandomierzu. Nie zawiodły przedstawicieli zaprzyjaźnionych stowarzyszeń amazonek z regionu.

Organizując swój marsz amazonki zachęcały panie do wykonywania badań profilaktycznych piersi i szyjki macicy oraz panów do badania jąder oraz prostaty. Panie mówiły o tym, że trzeba się badać, bo dane pokazujące zachorowalność na raka piersi są zatrważające. - Centrum Onkologii w Kielcach podało w ostatnich dniach, że na 19 przypadków wykrycia nowotworu, tylko pięć nadaje się do leczenia - mówiła Grażyna Rękas, prezes sandomierskich amazonek. - Pozostali nie mają szans To bardzo drastyczny przekaz, ale jakże realny.

Sandomierskie amazonki korzystając z obecności władz dyrekcji miejscowego szpitala i władz powiatu zaapelowały o uruchomienie w Specjalistycznym Szpitalu Ducha Świętego w Sandomierzu, który w ostatnim czasie bardzo intensywnie się rozwija, przychodni onkologicznej. - W tej chwili utrudnione są badania, ponieważ dojazd do Kielc czy Tarnobrzega nie jest łatwy ze względu na pandemię - mówiła Grażyna Rękas. - Teleporada dla nas pacjentów onkologicznych nie zdaje egzaminu. My musimy być u lekarza, on nas musi przebadać.

Obecny na marszu doktor Marek Kos, dyrektor sandomierskiego szpitala przyznał, że czyni już kroki, aby taka poradnia w Sandomierzu powstała. - Planuję nawiązać kontakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, aby taką poradnię otworzyć - mówił dr Kos. - W tej chwili mamy jednego lekarza, który dojeżdża z Tarnobrzega i udziela konsultacji. Prawdopodobnie od 2021 roku w szpitalu będzie pracował drugi onkolog. Podczas pandemii trudno mówić, o konkretnej dacie uruchomienia poradni, bo Narodowy Fundusz Zdrowia nie może organizować konkursów, a tutaj akurat konkurs jest wymagany na utworzenie poradni. Ale jak już rozpoczniemy to kiedyś ten proces się zakończy.

Przechodząc dwa razy wokół sandomierskiego Ratusza Amazonki trzymały w dłoniach transparenty z hasłami zachęcającymi do działań profilaktycznych, a także słoneczniki – symbole marszu.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: VII „Marsz Pier[w]si” w Sandomierzu. Amazonki zachęcały do wykonywania badań profilaktycznych [ZDJĘCIA, WIDEO] - Sandomierz Nasze Miasto

Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto