Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To najbrzydsze domy w Europie? Te nieruchomości trzeba zobaczyć. Jednym się podobają, innych odrzucają. Zobacz i oceń!

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Dom w Belgii.

 Link do licencji zdjęcia: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en
Dom w Belgii. Link do licencji zdjęcia: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en Wikimedia Commons/Hannes Coudenys/CC BY-SA 4.0/no changes
O tytuł najbrzydszych domów w Europie te budynki zdecydowanie mogą walczyć. Prezentujemy niezwykłe nieruchomości, obok których trudno przejść obojętnie. Właścicielom mogą się podobać, ale czy w razie sprzedaży w ogóle znajdą się na nie chętni? Zobacz i oceń!

Najbrzydsze domy w Europie? Konkurencja jest silna

Piękno tkwi w oku patrzącego – głosi przysłowie i trudno się z nim nie zgodzić. Jednak na widok niektórych domów, które prezentują instagramowe profile takie jak „Ugly Belgian Houses” i „Ugly Dutch Houses” na usta samo ciśnie się pytanie: komu to się podoba?

Przejdź do galerii i zobacz zaskakujące wyglądem budynki z Europy:

Jakie budynki najczęściej przykuwają uwagę brzydotą i budzą śmiech? Zazwyczaj są to domy o dziwacznych kształtach, często niesymetryczne, których bryła wydaje się zupełnie niefunkcjonalna. Wiele z nich to nieudane próby nadania budynkowi oryginalnego, nowoczesnego wyglądu. Rozbawić potrafią też jednak domy, których właściciele chcą pochwalić się swoim bogactwem, ale zamiast tego dobitnie pokazują brak jakiegokolwiek wyczucia smaku. Brzydkimi bywają też określane budynki mieszające bez ładu i składu różne style, często kompletnie do siebie niepasujące.

W galerii prezentujemy ciekawe budynki m.in. z:

  • Polski,
  • Belgii,
  • Niemiec,
  • Holandii,
  • Hiszpanii.

Obejrzyj i oceń dziwaczne domy jednorodzinne:

Kupuj artykuły do sprzątania taniej

Materiały promocyjne partnera

Estetyka zależy także od przepisów

Warto dodać, że za dziwaczny i śmieszny wygląd niektórych domów nieraz odpowiada także lokalne prawo. W wielu krajach obowiązują przepisy dotyczące tego, jak mogą wyglądać budynki mieszkalne wznoszone na danym obszarze. Prawodawca może określić nie tylko dopuszczalne gabaryty domu, ale też np. kolor elewacji czy to, jaki kształt i barwę może mieć dach. W Polsce dokumentem, który może zawierać takie wytyczne, jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). W przypadku jego braku podobne reguły mogą zostać zapisane w tzw. decyzji o warunkach zabudowy (WZ).

Problem w tym, że obszary przeznaczone w naszym kraju pod zabudowę bardzo często nie są objęte planami miejscowymi, przez co powstająca zabudowa jest chaotyczna. Nawet jeśli MPZP jest uchwalone, prawodawca często rezygnuje z możliwości dokładniejszego określenia dopuszczalnego wyglądu domów i podaje jedynie wytyczne dotyczące typu zabudowy czy dozwolonego metrażu. Zdaniem wielu jest to plus, gdyż daje budującym domy większą swobodę. Jednak są i tacy, którzy zwracają uwagę, że takie podejście prowadzi do chaosu nie tylko wizualnego, ale i urbanistycznego, co ma realne konsekwencje, m.in. finansowe.

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Warszawa, ul. Krucza 38/42
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: To najbrzydsze domy w Europie? Te nieruchomości trzeba zobaczyć. Jednym się podobają, innych odrzucają. Zobacz i oceń! - RegioDom.pl

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto