Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sandomierskie Amazonki ruszają w OnkoRejs, czyli rajd dookoła Polski

(GOP)
Archiwum
Już w najbliższą niedzielę, 25 czerwca, członkinie sandomierskiego Klubu Amazonek rozpoczną rajd wzdłuż granic Polski. We wrześniu odbędzie się kolejna wyprawa - na żaglowcu Zawisza Czarny do szwedzkiej Karlskrony. - Chcemy pokazać, że rak to nie wyrok, że osoba chora potrafi normalnie żyć, ma cele i marzenia, które stara się realizować - mówią panie.

ZOBACZ TEŻ: Papugarnia w Kielcach:

źródło echodnia.eu

Rak to nie koniec świata

OnkoRejs Granicami Polski rozpocznie się już w najbliższą niedzielę, 25 czerwca, a potrwa do 1 lipca. Jego celem jest pokazanie, jak ważne są badania profilaktyczne, a także zaktywizowanie osób chorujących na raka. Wyprawa ma zdjąć stygmaty, jakimi obciążona jest choroba onkologiczna. Uczestnicy zamierzają pokazać, że chcą żyć normalnie.

Chorych będą wspierać bliscy i znajomi. Ponad 100 kilometrów przejdzie również aktor Mateusz Damięcki.

Trasa obejmująca granice Polski została podzielona na 34 odcinki, po około 100 kilometrów każdy oraz specjalną trasę rowerową.
Barbara Baryła, Ewa Węgrzyn i Teresa Jopek z Sandomierza pokonają razem ze swoją grupą odcinek górski: Muszyna - Szczawnica - Nidzica - Jurgów.

- Będziemy maszerować przez pięć dni z ciężkimi plecakami. Chcemy pokazać wszystkim, że rak to nie wyrok, to nie koniec świata i nawet góry, lasy czy jeziora nie są w stanie przeszkodzić nam w osiągnięciu wytyczonych celów - podkreśliła Ewa Węgrzyn.

Członkinie Klubu Amazonek z Sandomierza przygotowują się od dłuższego czasu do wyprawy. Sporo wędrują, niedawno były w górach. Teraz trwa pakowanie ekwipunku.

Pożeglują na Zawiszy

Druga wyprawa to zaplanowany na wrzesień rejs po Bałtyku na trasie Gdynia - Bornholm - Christianso - Karlskrona - Hel - Gdynia. Uczestniczyć w nim będzie 28 osób z różnych części kraju.
Cel jest podobny jak w przypadku wyprawy wzdłuż granic Polski: przełamanie stereotypów na temat choroby, jaką jest rak. Rejs ma być również, jak wyjaśniają organizatorzy, rodzajem terapii, wykorzystującej przeżywanie przygody w radzeniu sobie ze stresem w chorobie nowotworowej. Badania pokazują, że taki rodzaj terapii pomaga spojrzeć na chorobę z dystansu, uczy radzenia sobie z nią.

Uczestnicy będą stanowić część załogi żaglowca, będą pełnić wachty: nawigacyjne, kambuzowe, portowe i kotwiczne.
W tej wyprawie na pewno weźmie udział Barbara Baryła.
- Osoby z mojego otoczenia powtarzają mi często, że jestem
silna i nie daję się chorobie. Płynę, aby to sobie udowodnić - wyjaśnia pani Barbara.
Niewykluczone, że Sandomierz będzie miał jeszcze jedną reprezentantkę. O możliwość udziału we wrześniowym Onkorejsie ubiega się Ewa Węgrzyn.

- Bardzo lubię wodę. W lipcu jadę do Giżycka na warsztaty, na których będę uczyła się żeglować. Mam nadzieję, że uda mi się zakwalifikować do udziału w OnkoRejsie - mówi pani Ewa.

Koleżanki trzymają kciuki

Członkinie Klubu Amazonek są dumne z koleżanek.
- Wiemy, ile wysiłku trzeba włożyć w to, aby pokonać słabości i trudności związane z chorobą. Podziwiamy kobiety, które podejmują takie ambitne wyzwania - powiedziała Grażyna Rękas, szefowa klubu.
Organizatorem obu wypraw jest Fundacja Onkorejs - Wybieram Życie. „Echo Dnia” jest patronem medialnym tych wydarzeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto