Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rycerze z Sandomierza jadą pod Wiedeń!

Małgorzata Płaza
Sandomierska husaria budzi  zachwyt wszędzie tam, gdzie się pojawi.  We wrześniu wystąpi  podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu
Sandomierska husaria budzi zachwyt wszędzie tam, gdzie się pojawi. We wrześniu wystąpi podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu archiwum
Uroczystość odsłonięcia pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu będzie miała mocny sandomierski akcent. Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej otrzymała propozycję udziału w tym wydarzeniu.

Uroczystość odbędzie się 11 września tego roku. Pomnik króla stanie niedaleko kościoła na wzgórzu Kahlen-berg. To wzgórze, z którego Jan III Sobieski dowodził bitwą.

Autorem koncepcji jest wybitny artysta rzeźbiarz Czesław Dźwigaj, profesor Akademii Sztuk Pięknych imienia Jana Matejki w Krakowie, twórca wielu pomników na całym świecie.

Dzieło krakowskich społeczników
Plany upamiętnienia polskiego władcy w miejscu bitwy pojawiły się niedługo po odsieczy wiedeńskiej. Nie zostały zrealizowane. Udało się tego dokonać dopiero po ponad 300 latach.

12 września 2013 roku, w 330. rocznicę odsieczy wiedeńskiej, na wzgórzu Kahlenberg został wmurowany kamień węgielny pod pomnik. Udało się zebrać pieniądze na monument (ponad 1,5 miliona złotych) i dopełnić formalności.

Za sukcesem stoi społeczny komitet, który tworzą przedstawiciele Towarzystwa Strzeleckiego „Bractwa Kurkowego”, reprezentowanego przez Piotra Zaparta, artyści rzeźbiarze z ASP z profesorem Wiesławem Bielakiem oraz literaci z Sylwestrem Marynowiczem na czele. Inicjatywę poparł prezydent Krakowa profesor Jacek Majchrowski.

Docenili kunszt zbrojnych z Sandomierza
Sandomierscy zbrojni otrzymali propozycję udziału we wrześniowej uroczystości od członków tegoż komitetu. Kasztelan Karol Bury nie kryje satysfakcji. Podkreśla, że odsłonięcie pomnika to cenna inicjatywa, upamiętniająca wielkie zwycięstwo - jedną z najważniejszych bitew Europy.

- Propozycja, jaką otrzymaliśmy jest efektem naszej ciężkiej pracy. Zabiegamy o to, aby nasze historyczne pokazy oraz formacje zbrojne prezentowały coraz wyższy poziom - mówi Karol Bury.
Sandomierscy rycerze dali się poznać jako profesjonalny, barwny zespół również w Krakowie. Co roku są zapraszani na organizowaną nad Wisłą dużą imprezę – Wianki.

Popisy husarii i partia szachów

Członkom komitetu, który przygotowuje teraz oprawę uroczystości odsłonięcia pomnika do gustu przypadły zwłaszcza popisy sandomierskiej husarii oraz prezentowane przez wojów żywe szachy.

- Nasza husaria to grupa rekonstrukcyjna na światowym poziomie. Podczas każdego występu budzi zachwyt wśród publiczności – zaznacza kasztelan.

Grupa da w stolicy Austrii specjalny pokaz – gonitw husarskich, władania kopią, szablą, koncerzem i pistoletem.
Pokaz żywych szachów, jedna ze specjalności wojów z Sandomierza, w tym mieście trochę niedoceniana, będzie nawiązywać oczywiście do bitwy pod Wiedniem. Partia rozegrana zostanie na wielkiej szachownicy o wymiarach 16 na 16 metrów. Zanim jednak zbrojni na niej staną, odbędzie się dynamiczny i dość głośny pokaz.

- Usytuujemy się w miejscu, gdzie oddziały polskie przygotowywały się do szarży. Pokażemy, jak walczono w okresie odsieczy wiedeńskiej, będzie zatem ostrzał artyleryjski, nastąpi wymiana ognia muszkietowego między janczarami a piechotami autoramentu cudzoziemskiego i narodowego polskiego. Wojska będą oczywiście odpowiednio umundurowane i uzbrojone – zapowiada kasztelan Bury.

Wyzwanie, ale również prestiż

Do Wiednia pojedzie około 80 członków chorągwi oraz Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego. To bardzo duże przedsięwzięcie, wymagające również uzupełnienia strojów i elementów uzbrojenia.
Karol Bury nie ma wątpliwości, że odsłonięcie monumentu będzie dużym wydarzeniem międzynarodowym, dla sandomierskiej chorągwi - prestiżowym.

- Będzie to kolejny wielki sukces rycerstwa sandomierskiego i kolejny krok w realizacji celu, jaki sobie postawiłem, aby nasza chorągiew stała się reprezentacyjnym polskim zespołem rekonstrukcyjnym - stwierdza Karol Bury

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto