Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa atrakcja turystyczna w Sandomierzu. To dawna drukarnia, która zostanie zamieniona na muzeum [ZDJĘCIA]

Klaudia Tajs
W drukarni znajdują się urządzenia z połowy XX wieku. Są  XIX  i XX wieczne czcionki  o wysokości od kilku do ponad 20 milimetrów  wykonane z metalu, ołowiu i drewniane. Pozostała także gilotyna  przecinająca druki i zszywarka. Niektóre urządzenia ważą od 2 do 3 ton.
W drukarni znajdują się urządzenia z połowy XX wieku. Są XIX i XX wieczne czcionki o wysokości od kilku do ponad 20 milimetrów wykonane z metalu, ołowiu i drewniane. Pozostała także gilotyna przecinająca druki i zszywarka. Niektóre urządzenia ważą od 2 do 3 ton. Klaudia Tajs
Drugie życie dawnej drukarni, działającej w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej imienia Jana Długosza w Sandomierzu, to projekt, który zrodził się przy okazji remontu biblioteki. Władze miasta odkupią od właścicieli nieczynnej już drukarni sprzęt, dzięki czemu dawna drukarnia wraz z zachowanym wyposażeniem, stanie się kolejną atrakcją turystyczną miasta.

Rozbudowa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu to jeden z elementów dużego projektu rewitalizacji miasta. Do biblioteki dobudowane zostanie jedno piętro. Obecnie jej powierzchnia wynosi 800 metrów kwadratowych. Po rozbudowie powierzchnia zwiększy się do 1 tysiąca 200 metrów kwadratowych. W ramach projektu kupione zostanie nowe wyposażenie do pomieszczeń bibliotecznych. Dział zbiorów audiowizualnych urządzony zostanie w przestronnych, wygodnych warunkach. Powstanie też sala konferencyjna. Pozwoli to organizację prelekcji, spotkań autorskich i wystaw.

Remont i rozbudowa biblioteki i poprawa warunków korzystania ze zbiorów, to tylko część nowości, jakie wiążą się z remontem placówki. Do zwiedzania udostępniona zostanie drukarnia, która działała jeszcze półtora roku temu.
Marcin Marzec burmistrz Sandomierza poinformował, że jest już po rozmowach ze spadkobiercami drukarni, którzy odsprzedadzą maszyny i wyposażenie. Burmistrz wyjaśnił także na ostatniej sesji Rady Miejskiej, że odtworzenie muzeum drukarni zastąpi podobny projekt. -W pierwszym projekcie była to Drukarnia Jezuicka, jednak po głębszym przeanalizowaniu tego projektu stwierdziliśmy że, może nas to drogo kosztować, bo jest to pozyskanie eksponatów i sprzętów. W międzyczasie pojawiła się propozycja wykupu tych urządzeń z nieczynnej już drukarni. Kosztorys był o wiele większy, życzenia właścicieli też większe, ale w drodze negocjacji za kwotę 30 tysięcy złotych, będziemy mogli udostępnić te pomieszczenia. Musimy zrobić zgodnie z projektem drukarnię lub starą zecernię i udostępnić ją mieszkańcom i turystom. Pomyśleliśmy, żeby wykorzystać już istniejące urządzenia. Będziemy się starali zrobić to tak, żeby nie ponosić kosztów, tylko aby ta instytucja zarabiała.

W drukarni znajdują się urządzenia z połowy XX wieku. Są XIX i XX wieczne czcionki o wysokości od kilku do ponad 20 milimetrów wykonane z metalu, ołowiu i drewniane. Pozostała także gilotyna przecinająca druki i zszywarka. Niektóre urządzenia ważą od 2 do 3 ton.

Pomieszczenia dawnej drukarni zdobią elementy wyposażenia biura nawiązujace do czasów PRL-u. Na ścianach wiszą tabliczki z ostrzeżeniami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy i wiele innych.

Drukarnia, która prawdopodobnie otrzyma nazwę "Stara Zecernia" zostanie udostępniona turystom po remoncie Miejskiej Biblioteki Publicznej, co ma nastąpić za rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto