Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Święta Niepodległości 2021 w Sandomierzu. Piękne uroczystości i grochówka na ich zakończenie. Zobaczcie zdjęcia

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Uroczysty przemarsz z kościoła na Cmentarz Katedralny prowadziła sandomierska kawaleria.
Uroczysty przemarsz z kościoła na Cmentarz Katedralny prowadziła sandomierska kawaleria. K. Tajs
Miejskie obchody upamiętniające 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu. Następnie uczestnicy wydarzenia udali się na Cmentarz Katedralny, pod pomnik 2. Pułku Piechoty Legionów i 4. Pułku Saperów oraz przed Pomnikiem Plutonowego Władysława Barana, obok starostwa powiatowego w Sandomierzu, gdzie odbyły się dalsze części uroczystości.

Narodowy Dzień Niepodległości 2021 w Sandomierzu

O godzinie 12 w rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu" uczestnicy wydarzenia wspólnie zaśpiewali hymn Polski. Był także apel pamięci i salwa honorowa.

Następnie zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia. Poseł Marek Kwitek w swoim wystąpieniu podkreślił wartość suwerenności mówiąc, że naród może się rozwijać tylko w wolnym państwie. Przypomniał także aktualne wydarzenia na granicy z Białorusią i podkreślił, że tym bardziej powinny one jednoczyć Polaków.

Marcin Marzec burmistrz Sandomierza powiedział, że Święto Niepodległości powinien mieć w sercu i pamięci każdy Polak, bo jest ono przypomnieniem o istocie integracji narodowej. Podkreślił, że dziś kiedy ta wolność jest czymś powszechnym dla nas, to warto pamiętać, że jest to przywilej, który nie jest doświadczeniem globalnym.

Z kolei Marcin Piwnik sandomierski starosta skierował słowa krytyki w stronę obozu rządzącego za stosunek o Unii Europejskiej, która jak powiedział raz jest dla nich dobra, a raz zła.

- Polska jest dla wszystkich Polaków, a posłowie nie powinni głosować tak, jak ktoś im karze, tylko zgodnie z własnymi przekonaniami, bo kiedyś trzeba będzie sobie spojrzeć prosto w oczy

- mówił starosta Piwnik.

Podczas uroczystości złożono kwiaty oraz zapalono znicze przed mogiłą 2. Pułku Piechoty Legionów i 4. Pułku Saperów upamiętniając bohaterów walczących o niepodległość. Obchody były również okazją do upamiętnienia plutonowego Władysława Barana, walczącego w obronie Westerplatte, którego pomnik znajduje się w obrębie Starostwa Powiatowego w Sandomierzu.

Bezpośrednio po uroczystościach na placu przed Starostwem Powiatowym wydawana była żołnierska grochówka. Był także program artystyczny w wykonaniu uczniów z sandomierskich szkół i parada motocykli.

W wydarzeniu wzięli udział między innymi: Marek Kwitek - poseł na Sejm, Marcin Piwnik - starosta sandomierski wraz z władzami powiatu, Marcin Marzec - burmistrz Sandomierza, radni Rady Miasta Sandomierza, przedstawiciele: 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego, 102. Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sandomierzu, Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, organizacji kombatanckich, policji, straży pożarnej, miejskich instytucji oraz mieszkańcy.

W ramach obchodów o godzinie 14 w sandomierskim Ratuszu odbył się wernisaż wystawy "Wolna i Niepodległa". Wystawę będzie można oglądać także 12 i 13 listopada w godzinach od 9 do 17.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto