Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maraton Pisania Listów Amnesty International w I Liceum Ogólnokształcącym w Sandomierzu

Klaudia Tajs
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu i ich goście  już po raz ósmy wzięli udział w Maratonie Pisania Listów Amnesty International. Przez kilka godzin napisano ręcznie 476 listów.
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu i ich goście już po raz ósmy wzięli udział w Maratonie Pisania Listów Amnesty International. Przez kilka godzin napisano ręcznie 476 listów. Klaudia Tajs
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu i ich goście już po raz ósmy wzięli udział w Maratonie Pisania Listów Amnesty International. Akcja została zorganizowana głównie w obronie młodych aktywistek i aktywistów, którzy mierzą się z największymi kryzysami na świecie. Przez kilka godzin napisano ręcznie 476 listów.

W tym roku Maraton Pisania Listów 2019 przedstawia młodych obrońców i obrończynie praw człowieka oraz inne osoby z Białorusi, Kanady, Chin, Egiptu, Grecji, Iranu, Meksyku, Nigerii, Filipin i Sudanu Południowego.

W Collegium Gostomianum w Sandomierzu listy pisano przez kilka godzin. Do akcji włączyło się kilkudziesięciu uczniów, którzy pisali przed lekcjami oraz na przerwach. Pisano w klasie i na korytarzu, bo liczył się każdy list. Jak podkreślił Krzysztof Zieliński, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum akcja ta cieszy się dużym zainteresowaniem. - Jako nauczyciele i opiekunowie wspieramy ich w tym ważnym przedsięwzięciu - powiedział Krzysztof Zieliński. - Każdy napisany list to okazana pomoc osobom, które są w potrzebie, w każdym miejscu na świecie.

Wraz z licealistami listy pisali nauczyciele i goście. Nie zawiódł kasztelan Karol Bury, Piotr Chojnacki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Sandomierza, Urszula Stępień z Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu i Grażyna Szklarska z zarządu powiatu sandomierskiego. Po raz pierwszy do akcji włączył się dr Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu i Andrzej Swajda, sekretarz powiatu. - Piszemy w obronie osób, którym trzeba pomóc - powiedział Andrzej Swajda. - Pokazujemy, że na świecie są miejsca, gdzie dzieje się źle, gdzie nie są przestrzegane prawa człowieka. Ta data, 13 grudnia, dla nas Polaków jest bardzo symboliczna, stąd jest to element upamiętniający tą rocznicę.

Koordynator wydarzenia Waldemar Białousz, nauczyciel Collegium Gostomianum, przyznał, że wybór daty do pisania listów 13 grudnia, nie był przypadkowy. - Dla nas Polaków, idea praw człowieka jest bardzo ważna - stwierdził. - Jeśli jest możliwość, aby listy pisać 13 grudnia, to nieskorzystanie z tej możliwości, aby upamiętnić wprowadzenie stanu wojennego w Polsce byłoby zwyczajnym grzechem.

Waldemar Białousz nie ukrywał, że świadomość uczniów na temat sytuacji osób, w imieniu których pisane są listy, jest różna, ale w ramach tej akcji chodzi nie tylko o obronę konkretnych, represjonowanych osób. - Najważniejsze jest to, że uczniowie i osoby zaproszone do szkoły, wchodzą w sytuację i historię takiej osoby, i na moment zainteresują się. Napiszą list, a wobec postaw zobojętnienia, jest to oczekiwana reakcja i działanie. Profil edukacyjny tej akcji dla uczniów ma najważniejsze znaczenie.

Co roku w sandomierskim Collegium Gostomianum pisanych jest kilkaset listów. - Wiemy, że co roku ta akcja przynosi skutek pozytywny - zapewnił Waldemar Białousz. - Kilka osób, w imieniu których piszemy, dwie, trzy mają zelżone represje, być może wypuszczane są z więzień. Moim zdaniem napisanie jednego listu jest wielką rzeczą.

POLECAMY: STYL ŻYCIA

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto