Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Majówka w Akwarium" w Centrum Zdrowia Psychicznego w Sandomierzu. W kawiarni jest już nowa wystawa. Zobacz zdjęcia

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Wideo
od 16 lat
- Cel tych spotkań to wzajemne poznanie się, które ma służyć bliższej współpracy, abyśmy mieli lepszy przepływ informacji, i lepiej poznali naszych pacjentów – powiedziała Renata Mirowska-Masternak, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego w Sandomierzu, podczas otwarcia nowej wystawy prac plastycznych, która prezentowana jest w tamtejszym „Akwarium”.

"Majówka w Akwarium" w Centrum Zdrowia Psychicznego w Sandomierzu

Centrum Zdrowia Psychicznego w Sandomierzu to miejsce na mapie powiatu sandomierskiego oferujące kompleksową pomoc. W jednym miejscu pacjenci mają dostęp do psychiatrycznej przychodni specjalistycznej, pomocy psychologa, dziennego pododdziału psychiatrycznego i całego zespołu leczenia środowiskowego . - Cały czas rozwijamy swoją działalność i warto o tym powtarzać, że jesteśmy w mediach społecznościowych – przypomniała Renata Mirowska-Masternak kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego w Sandomierzu. - Mamy różne formy pracy, także z rodzinami pacjentów. Spotkania dla rodzin organizowane są przez psychologów naszego Centrum. Można też uzyskać informacje o działalności klubie pacjenta, do którego także zapraszamy. Warto o tym wiedzieć, warto z tego korzystać bo to wcale nie jest oczywiste. Organizujemy różne zajęcia.

W budynku Centrum działa także Akwarium. To pierwsze takie miejsce w Polsce i wyjątkowe ponieważ, przy kawie lub herbacie można porozmawiać z osobami, które doświadczyły problemów i kryzysu psychicznego, i wiedzą, jak im zaradzić. W kawiarence prezentowane są prace plastyczne osób niepełnosprawnych.

Jako pierwsi swoją twórczość zaprezentowali tam uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Tarnobrzegu. Teraz pojawiły się prace uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy Fundacji La Zebra w Krzcinie, z którym sandomierskie Centrum współpracuje.

Wystawa koncentruje się wokół zasuszonych kwiatów i ziół, i powstała w oparciu o hortiterapię - terapię kwiatami, która jest prowadzona w Krzcinie. Wernisaż prac poprzedziła w sali kinowej projekcja filmu autorstwa opiekunów i podopiecznych placówki pt " Trzy Domy". - To dzień pełen wrażeń, to swojego rodzaju promocja naszej działalności i ukazanie szerszej publiczności jakimi metodami, technikami pracujemy na co dzień – powiedział Zdzisław Walas z placówki w Krzcinie. - Oczywiście była to tylko mikro pigułka. Film powstał w w 2018 roku. Pokazuje jak toczą się losy osób niepełnosprawnych. Różnie z tym jest. Często osoba niepełnosprawna jest uzależniona od rodziców, osób trzecich. To osoby nie do końca odnajdujące się w swojej rzeczywistości. Co wtedy, kiedy jakiś etap się kończy, bo odchodzi ktoś z bliskich, kto wspierał taką osobę. Wtedy pojawia się problem.

Spotkanie pokazało również jak ważna jest współpraca między Centrum Zdrowia Psychicznego, lekarzami a nami - ośrodkiem wsparcia – Środowiskowym Domem Samopomocy w Krzcinie.

Wystawa prac będzie dostępna przez dłuższy czas w kawiarni Akwarium.

Centrum Zdrowia Psychicznego w Sandomierzu otwarto w czerwcu 2021 roku. Nowy pawilon na potrzeby Centrum powstał na terenie kompleksu Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu. W pawilonie swoją siedzibę ma psychiatria środowiskowa i dzienny oddział psychiatryczny, na którym opiekę znajdzie 25 pacjentów. Sale są dwuosobowe, każda z węzłem sanitarnym. Jest sala gimnastyczna i sala terapii zajęciowej. Wszystkie usługi znajdują się w jednym miejscu. Jest rejestracja, punkt konsultacyjny i poradnia. W jednym miejscu pacjenci mają dostęp do psychiatrycznej przychodni specjalistycznej, pomocy psychologa, dziennego pododdziału psychiatrycznego i całego zespołu leczenia środowiskowego. Centrum obsługuje pacjentów z terenu powiatów sandomierskiego i opatowskiego. To pierwsze takie centrum w województwie świętokrzyskim i 33 w Polsce. Centrum Zdrowia Psychicznego w Sandomierzu ma na celu wdrożenie nowoczesnego modelu opieki psychiatrycznej, który zapewnia kompleksową opiekę psychiatryczną. Chodzi o przesunięcie ciężaru opieki psychiatrycznej z leczenia szpitalnego na rzecz opieki środowiskowej realizowanej w środowisku lokalnej społeczności, możliwie blisko miejsca, w którym żyje pacjent.
Centrum opiekuje się pacjentami z powiatu sandomierskiego i opatowskiego.

Zobacz zdjęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto