Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Imago Terrae Sandomiriensis. Skarby Kartografii ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Zobaczcie zdjęcia

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Imago Terrae Sandomiriensis. Skarby Kartografii ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu otwarto na Zamku Królewskim w Sandomierzu. Na zdjęciu profesor Piotr Wawrzyk - świętokrzyski poseł i wiceminister spraw zagranicznych i doktor Mikołaj Getka-Kenig dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Więcej na kolejnych zdjęciach
Imago Terrae Sandomiriensis. Skarby Kartografii ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu otwarto na Zamku Królewskim w Sandomierzu. Na zdjęciu profesor Piotr Wawrzyk - świętokrzyski poseł i wiceminister spraw zagranicznych i doktor Mikołaj Getka-Kenig dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Więcej na kolejnych zdjęciach
Imago Terrae Sandomiriensis. Skarby Kartografii ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. To najnowsza wystawa czasowa prezentowana w Zamku Królewskim w Sandomierzu. W poniedziałkowym wernisażu uczestniczył świętokrzyski poseł, wiceminister spraw zagranicznych, profesor Piotr Wawrzyk.

Skarby Kartografii ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu

Otwierając wystawę doktor Mikołaj Getka-Kenig dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu wyjaśnił, że jest to pierwsza wystawa w tym roku, która została przygotowana na bazie eksponatów należących do sandomierskiej placówki.

- Tak samo, jak rok temu, na początku roku, ta pierwsza wystawa prezentuje obiekty z naszych, własnych zbiorów - mówił dr Mikołaj Getka-Kenig. - Zadaniem każdej instytucji muzealnej jest dbałość nie tylko o stan zachowania własnych obiektów ale również o to, aby były one dostępne i żeby mogły być pokazywane szerokiej publiczności, która odwiedza naszą instytucję. Staramy się wyprowadzić te obiekty z magazynów. Zrąb tej wystawy stanowią obiekty nasze, zbierane, kolekcjonowane przez poprzednich pracowników muzeum od lat 70-tych XX wieku. Partnerem naszej wystawy jest Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie, dzięki czemu nabrała ona atrakcyjniejszego charakteru. Stamtąd pochodzą instrumenty geodezyjne wykonane na początku XX wieku do zbierania informacji dla kartografów - mówił Getka-Kenig.

W poniedziałkowym wernisażu uczestniczył świętokrzyski poseł, wiceminister spraw zagranicznych, profesor Piotr Wawrzyk, który był pod wrażeniem prezentowanych zbiorów.

Na wystawie zaprezentowano kilkanaście map ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu oraz przyrządy kartograficzne wypożyczone przez Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie, pochodzące ze zbiorów Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie.

Muzeum Zamkowe oprócz kartografii współczesnej posiada bogatą kolekcję zabytkowych map ziem polskich, poczynając od najstarszej mapy z 1662 roku, wykonanej przez wybitnego kartografa królowej Elżbiety I Johna Speeda czy XVIII wiecznych map wykonanych w okresie Sejmu Wielkiego. Podstawę kolekcji stanowią zbiory podarowane w latach 70. - 90., XX wieku, uzupełniane poprzez zakupy antykwaryczne.

Systematycznie rozbudowywane zbiory Muzeum wzbogaciły się w 2022 roku o mapę Galicji Zachodniej z 1803 roku oraz mapę Polski z 1692 roku wykonaną w Amsterdamie przez Nicolasa de Abbevilla. W tym samym roku Muzeum przeprowadziło konserwacje dziewięciu XIX i XX wiecznych obiektów kartograficznych.

Kuratorami wystawy są Karolina Gara oraz doktor Mikołaj Getka-Kenig.

Ekspozycja jest udostępniona dla zwiedzających w Zamku Królewskim w Sandomierzu do 28 maja 2023 roku.

Zobaczcie galerię zdjęć z otwarcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto