Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Henryk Cześnik "Niebezpieczne zabawy" - nowa wystawa w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu (ZDJĘCIA)

Klaudia Tajs
Henryk Cześnik "Niebezpieczne zabawy" - nowa wystawa w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. Od lewej: Cezary Łutowicz i Dominik Płaza, podczas piątkowego wernisażu.
Henryk Cześnik "Niebezpieczne zabawy" - nowa wystawa w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. Od lewej: Cezary Łutowicz i Dominik Płaza, podczas piątkowego wernisażu. Klaudia Tajs
Ja o tej wystawie nie chciałbym mówić, bo każdy widzi, jaki koń jest - powiedział Henryk Cześnik na piątkowym wernisażu wystawy "Niebezpieczne zabawy". Ponad 40 prac cenionego w kraju i zagranicą artysty zobaczyć można już w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.

Doktor Dominik Kacper Płaza dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu otwierając wernisaż i zapraszając do obejrzenia prac przyznał. - Prace są niezwykłe i wymagają skupienia, żeby dopatrzyć się w nich zdarzeń, które wiążą się ze sobą - mówił dyrektor Płaza. - Jest nam niezmiernie miło, że ta wystawa jest prezentowana w Zamku Królewskim w Sandomierzu.

Wystawa składa się z prac powstałych w większości, w ostatnich 15-tu latach. Autor podczas wernisażu podkreślił, że nie chce mówić o pracach, zostawia doznania interpretacji odbiorcy. - Ja o tej wystawie generalnie nie chciałbym mówić, bo każdy widzi jaki koń jest - mówił Henryk Cześnik. - Nie chciałbym mówić o poszczególnych pracach, dlatego, że nie chciałbym zabierać państwu wielu interpretacji. Myślę, że każdy ma swoją interpretację. Zostaje mi państwu podziękować za przybycie.

Jakie są prace Henryka Cześnika? To malarstwo z ducha rysunku. "Delirka na sreberku", "Gdy rozum śpi budzą się demony", "Zuzanna i wariaci zezowaci", "Czekając na rentgen", "Gabinet spa" i "Państwo Marat w kąpieli", to tylko część prac prezentowanych w sandomierskim Muzeum.

Henryk Cześnik urodził się 12 kwietnia 1951 roku, w Sopocie. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom uzyskał tam, w pracowni Kazimierza Ostrowskiego, w 1977 roku. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1994 roku, a od 2003 roku jest profesorem zwyczajnym na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi malarską pracownię dyplomującą, na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Brał udział w ponad stu wystawach zbiorowych i indywidualnych, w renomowanych galeriach na całym świecie.

Na wystawę zaprasza Zamek Królewski w Sandomierzu, Galeria Muzeum Okręgowe w Sandomierzu Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie Agencja ZEGART.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto