Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania dla każdego, czyli Biała Niedziela w Sandomierzu

/r/
Biała Niedziela odbyła się w Sandomierzu. Wszyscy chętni mogli skorzystać z bezpłatnych badań. Akcja była połączona z inicjatywą "Pociąg do zdrowia".

ZOBACZ TAKŻE:
Pracownik PCK we Wrocławiu opowiada o przekrętach

(Źródło:
gazetawroclawska.pl)

Podczas jazdy pociągiem z Kielc do Sandomierza przedstawiciele Świętokrzyskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Maciej Falkiewicz i Paweł Rymarczyk uczyli podstaw udzielania pierwszej pomocy. Z ich szkoleń skorzystało dużo osób, zwłaszcza dzieci, młodzieży. Atrakcją był fantom, na którym przeprowadzano ćwiczenia.

Monika Szymocha, Wioletta Moskal-Nowakowska i Zdzisława Wanat-Dalach z Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy przeprowadzały badania poziomu glukozy we krwi, ciśnienia tętniczego, pomiar PEF, czyli szczytowy przepływ wydechowy. - Zainteresowanie pasażerów dość duże, podobnie jak przed rokiem – mówiły. - Około 40 osób zainteresowało się naszymi poradami. Badać zawsze się warto i ciągle do tego zachęcamy. Na szczęście społeczeństwo coraz chętniej nam się bada.

Pociągiem do Sandomierza przybyła cała rodzina państwa Karasiów, pani Grażyna z mężem Grzegorzem i synem Mateuszem. Po drodze wszyscy chętnie się badali i korzystali z porad specjalistów. Ireneusz Gunia przyjechał do Sandomierza z dwoma synami, Kamilem i Mateuszem. – Chcemy zwiedzić Rynek Stary i Wąwóz Królowej Jadwigi – powiedzieli już na peronie. - Cały dzień spędzimy w Sandomierzu. W pociągu chłopcy badali ciśnienie, poziom cukru. Z ratownikami poćwiczyli trochę na fantomie. To ciekawa, pożyteczna akcja.

Około 200 osób przyjechało pociągiem do Sandomierza, z czego ponad 60 przebadało się, skorzystało z badan profilaktycznych. Instruktaż z udzielania pierwszej pomocy szczególnie cieszył się olbrzymim zainteresowaniem wśród młodych ludzi. Najwięcej osób wsiadło w Kielcach, potem w miastach powiatowych, w Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach, Ostrowcu Świętokrzyskim. Pasażerowie pociągu otrzymali wskazówki dotyczące zdrowego stylu życia i zapobiegania chorobom związanym z paleniem tytoniu. Nie brakowało dla nich wszelkich materiałów edukacyjnych.

- To druga edycja akcji „Pociąg do zdrowia” – powiedziała Beata Nowak, która wraz z Olgą Adamską i Krzysztofem Sławińskim, reprezentowała Departament Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego. - Ciekawy pomysł, oryginalny. Turystyka połączona z troską o zdrowie. Mamy wakacje, wolny czas, ale o zdrowiu musimy pamiętać w każdej chwili. Stąd też pomysł tego przedsięwzięcia, które ma nas zachęcać do myślenia o naszym zdrowiu. Bo tak naprawdę wszystko zaczyna się od profilaktyki.

Pociąg po zdrowie z Kielc w tym roku zainicjował też w Sandomierzu „białą niedzielę”. - To badania dla mieszkańców gminy, zapraszamy też turystów – mówiła Katarzyna Zioło z Urzędu Miasta Sandomierza. - Badania usg dzieci cieszą się ogromną popularnością, bo prywatnie są dość kosztowne, a u nas dzisiaj bezpłatne. Blisko 60 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat jest już zapisanych. Są też badania osteoporozy, słuchu, można skorzystać z porad dietetyka, diabetyka. Dermatolog przygląda się przed wakacjami wszystkim niepokojącym znamionom na naszej skórze. Przybyli lekarze ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Przed Urzędem Miasta przy Placu Poniatowskiego stanął olbrzymi autokar z napisem: „Badania USG dzieci, profilaktyka onkologiczna”. Koordynatorowi akcji Jarosławowi Korczyńskiemu pomagała wolontariuszka Weronika Wrzoska. Z małym synkiem Bartkiem czekała na badania Joanna Sarna, jej siostra Izabela była z synem Jakubem. - Profilaktyka to w zasadzie 100-procentowa szansa wyleczenia ewentualnych wykrytych zmian – nie ukrywał koordynator akcji.

Maja Stępień, Agata Mazur z firmy Badania Profilaktyczne Słuchu Słuchmed z Sandomierza wyjaśniały, że osoby starsze raz na pół roku powinny przeprowadzać badania profilaktyczne słuchu. - To badanie przewodnictwa powietrznego i kostnego, które pozwoli stwierdzić, czy pojawia się jakiś problem – mówią.

Projekt „Żyj zdrowo, profilaktyka szyjki macicy, raka piersi promowali pracownicy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. – Zarówno w zakresie raka piersi, jak i raka szyjki macicy są to badania ogólnie dostępne, powinny być powszechne i powodują przez to, że choroba wykryta we wczesnym etapie jest w 100 procentach uleczalna – wyjaśniali.

„Biała niedziela” dla burmistrza Sandomierza Marka Bronkowskiego to jeden z przykładów, jak można zapobiegać, uprzedzać fakty, które mogą wystąpić w życiu każdego z nas, od najmłodszego do najstarszego wieku. - Stawiamy na profilaktykę – mówił burmistrz. – To są różnego rodzaju badania, możliwość sprawdzenia stanu zdrowia, naszej kondycji zdrowotnej, z naciskiem na najmłodszych. Można? Można, to tylko kwestia pomysłu, chęci, czasami za niewielkie środki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto