Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie remont zabytkowej Kamienicy Oleśnickich na sandomierskim Rynku za pieniądze z Polskiego Ładu. Co zostanie zrobione?

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Marcin Marzec burmistrz Sandomierza nie kryje  zadowolenia z otrzymanej dotacji na remont kamienicy. Z prawej poseł z Sandomierza Marek Kwitek, który dołożył wielu starań, by uzyskać dotację.
Marcin Marzec burmistrz Sandomierza nie kryje zadowolenia z otrzymanej dotacji na remont kamienicy. Z prawej poseł z Sandomierza Marek Kwitek, który dołożył wielu starań, by uzyskać dotację. Klaudia Tajs
Kamienica Oleśnickich w Sandomierzu odzyska dawny blask. Władze miasta otrzymały siedem milionów złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład. Zakres zaplanowanych prac remontowych jest imponujący.

Słynna Kamienica Oleśnickich w Sandomierzu do remontu

Zabytkowa Kamienica Oleśnickich to wizytówka Królewskiego Miasta i Rynku. Jak przyznał podczas poniedziałkowej konferencji w Sandomierzu poseł Marek Kwitek pieniądze na remont kamienicy udało się zdobyć niespodziewanie w ostatnim momencie.

- To cieszy bo Kamienica Oleśnickich jest wizytówką Sandomierza i Starego Miasta - powiedział podczas wręczenia symbolicznego czeku poseł Marek Kwitek. - Wydarzenie jakie miało tu miejsce, w tej kamienicy została podpisana Zgoda Sandomierska w 1570 roku, wielki akt tolerancji religijnej, sprawia, że chyba jest najbardziej rozpoznawalnym wydarzeniem kojarzonym z Sandomierzem na świecie. Ta kamienica w chwili odejścia muzeum do zamku sandomierskiego nie była remontowana i często była wystawiana na sprzedaż. W dużym stopniu potem zagospodarował ją kasztelan Karol Bury z rycerstwem. Trzeba poważnie można już rozmawiać jaki będzie ostateczny cel przeznaczenia już wyremontowanej kamienicy.

Marcin Marzec burmistrz Sandomierza nie kryje zadowolenia z otrzymanej dotacji na remont kamienicy. - Kiedy z programu rewitalizacji miasta udało się wyremontować kilka kamienic przykro patrzyło się na Kamienicę Oleśnickich, obiekt historyczny i znany w Polsce - dodał Marcin Marzec. - To pilny i potrzeby remont, na który zawsze brakowało pieniędzy. Przygotujemy zamówienie publiczne i mam nadzieję, że znajdą się wykonawcy.

O zakresie zaplanowanych prac w Kamienicy Oleśnickich mówi Piotr Wójtowicz naczelnik wydziału inwestycji, rozwoju i promocji w Urzędzie Miasta Sandomierza. - Planujemy wymianę wszystkich instalacji wewnętrznych czyli elektrycznej, centralnego ogrzewania, wody ciepłej, zimnej, sanitarnej - wyliczył naczelnik Wójtowicz. - Wymieniona zostanie zniszczona stolarka okienna, pokrycie dachowe wraz z orynnowaniem. Przebudowana zostanie więźba dachowa i wykonana instalacja odgromowa.
Kamienica zostanie wyremontowana także wewnątrz. Budynek zostanie dostosowany do przepisów przeciwpożarowych w zakresie pomieszczeń socjalnych i sanitarnych. Wszystkie kondygnacje budynku zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Remontem zostanie objęta także oficyna, gdzie znajduje się obiekt noclegowy "Krępianka". Myślę, że dzięki temu powstanie nam obiekt wielofunkcyjny w centrum, którego bardzo potrzeba.

Co będzie z kamienicą po remoncie? - W pierwszej kolejności będziemy skupiać się na przygotowaniu dokumentacji i remoncie tego budynku, a o jego funkcjach będziemy rozmawiać później - zakończył naczelnik Wójtowicz.

Z czego słynie Kamienica Oleśnickich? Według przekazów historycznych w 1570 roku, w największej sali na pierwszym piętrze, zawarto tak zwaną zgodę sandomierską i opracowano obowiązujący katechizm. Kamienica jest jednym z najlepiej zachowanych w mieście budynków mieszkalnych. Wyróżnia się charakterystycznymi podcieniami, a także obszerną sienią z przejściem na podwórze. W podziemiach znajdują się głębokie piwnice, będące elementami Podziemnej Trasy Turystycznej, do której wejście znajduje się w oficynie gmachu.

Obecnie Kamienica Oleśnickich jest siedzibą Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, która stworzyła w jej wnętrzach swoiste muzeum. To nieformalne Muzeum Sandomierza, które nazwano Strażnicą Historii i Kultury Królewskiego Miasta Sandomierza. To są zbiory militariów od X wieku po wiek XX z piękną salą husarską i grunwaldzką. Tych zbiorów są tysiące. Samych armat jest 30. Odbywają się tam także zajęcia taneczne, szermiercze, muzyczne. Rycerstwo zaprasza do obejrzenia wraz z przewodnikiem:- wystawy mody dworskiej i żołnierskiej od XII do XX wieku, wystawy "Victorii Wiedeńskiej" 330-lecia bitwy pod Wiedniem, Izby Pamięci 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, żywej lekcji historii.

W sezonie turystycznym przed kamienicą można zobaczyć unikalny pokaz Balu Dworskiego, podczas którego prezentowane są tańce renesansowe i barokowe, a także walki na broń białą - szable, szpady, rapiery.

Na parterze budynku mieści się oddział Poczty Polskiej.

Zobacz też: Sandomierz na archiwalnych zdjęciach. Jak wyglądała na przestrzeni wielu lat Kamienica Oleśnickich w Sandomierzu. [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Będzie remont zabytkowej Kamienicy Oleśnickich na sandomierskim Rynku za pieniądze z Polskiego Ładu. Co zostanie zrobione? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto