Będzie przebudowa fontanny na Małym Rynku w Sandomierzu. Wygrał projekt z dużą ilością szkła. Zobacz zwycięski projekt

Klaudia Tajs
Modernizacja fontanny na Małym Rynku w Sandomierzu, zwycięski projekt - Natalia Szymańska z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. architektura.muratorplus.pl
Rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej rewitalizacji fontanny na Małym Rynku w Sandomierzu. Zwycięska praca to elegancka i skromna kompozycja szklanych prostopadłościanów rozstawionych w istniejącym basenie fontanny. Jej autorką jest Natalia Szymańska.

Ogłoszony w marcu 2021 roku konkurs na opracowanie koncepcji rewitalizacji fontanny na Małym Rynku dobiegł końca! Organizatorzy i jury dokonali analizy przesłanych projektów i wyłonili spośród nich najlepsze propozycje.

W marcu 2021 roku Pilkington Polska oraz Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie podpisały porozumienie, które stało się podstawą do ogłoszenia konkursu na rewitalizację fontanny na sandomierskim Małym Rynku. Konkurs skierowany był do studentów architektury, którzy w ten sposób mogli zdobyć doświadczenie w projektowaniu.

Fontanna na Małym Rynku to jego centralny punkt, miejsce spotkań wielu osób. Opracowanie koncepcji jej rewitalizacji pozwoli rozpocząć prace zmierzające do zmiany wizerunku Małego Rynku.

- Cieszymy się, że możemy brać udział w projektach, które wpływają na rzeczywistość oraz umożliwiają wdrożenie odważnych i nowoczesnych wizji studentów architektury - mówi Mariusz Kołodziej, Dyrektor Sprzedaży Pionu Szkła Architektonicznego NSG Group w Europie Wschodniej. - To jedno z wielu działań, które realizujemy wspólnie z miastem Sandomierz. Zwycięski projekt zostanie wykonany w przyszłym roku, z zastosowaniem szkła Pilkington OptiShower, które powlekane jest trwałą powłoką pirolityczną zapobiegającą korozji w wyniku długotrwałego działania wilgoci. Szkło w kontakcie z wodą, pod wpływem ciepła i dużej wilgotności, z upływem czasu może korodować, co negatywnie wpływa na jego transparentność i wygląd, a wybór szkła antykorozyjnego z naszej oferty pozwoli na zachowanie estetycznego wyglądu fontanny.

Na co zwracało uwagę jury pracując nad fontanną na Małym Rynku w Sandomierzu

Oceny prac konkursowych dokonywała komisja konkursowa w składzie: Mariusz Kołodziej, Monika Kuczyńska, Ryszard Jania - przedstawiciele NSG Group w Polsce, Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, Leszek Polanowski kierownik Delegatury Sandomierz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach oraz architekci Piotr Gastman i Maciej Wyszogrodzki.

W ramach zajęć z projektowania architektonicznego studenci zmierzyli się z tematem przebudowy istniejącej fontanny usytuowanej w eksponowanej lokalizacji – centralnym miejscu Małego Rynku w Sandomierzu. - Jednym z założeń było wykorzystanie w projekcie szkła budowlanego – dodał mgr inż. arch. Piotr Gastman z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania. - Konkurs na rewitalizację fontanny na Małym Rynku w Sandomierzu jest dobrym przykładem tego, że ta kooperacja jest korzystna dla wszystkich zaangażowanych stron – miasto otrzymało ciekawe pomysły, a studenci możliwość odpowiedzi na rzeczywiste potrzeby w istniejącej lokalizacji.

Jury wybierało najlepsze propozycje wyłącznie w oparciu o część graficzną i opisową pracy konkursowej. Oceniano je pod względem zagospodarowania terenu, kompozycji i układu przestrzennego oraz architektury – brano pod uwagę zewnętrzne walory estetyczne, spełnienie wytycznych i zaleceń konserwatorskich. Komisja zwracała uwagę również na funkcjonalność i bezpieczeństwo, a także możliwość wdrożenia proponowanych rozwiązań.

Fontanna na Małym Rynku w Sandomierzu - zwycięskie prace

Nadesłane prace prezentowały zupełnie różne podejście do przestrzeni miejskiej i do tematu fontanny. Wybór zwycięzcy był zatem nie tylko wyborem najciekawszej propozycji, ale również całościowej koncepcji, w jakim kierunku powinny podążyć zmiany na Małym Rynku. Pierwszą nagrodę w kwocie 3000 złotych przyznano Natalii Szymańskiej. Zwycięska praca to elegancka i skromna kompozycja szklanych prostopadłościanów rozstawionych w istniejącym basenie fontanny. Nagrodzona forma wzmacnia wyraz plastyczny obiektu, do którego mieszkańcy zdążyli się już przyzwyczaić a jednocześnie stwarza nowy kontekst dla obserwacji wody o różnych porach dnia. Podświetlana po zmroku szklana kompozycja ma szansę stać się nową atrakcją Sandomierza. Wybór zwycięskiej pracy to ukłon w kierunku historii Sandomierza i obecnej formy zagospodarowania Małego Rynku. To także wskazanie, że w dobrej, historycznej przestrzeni niewielkie interwencje urbanistyczne mogą znacząco podnosić jakość i odmienić wizerunek miejsca.

Ze wspólnie realizowanego projektu cieszy się burmistrz Sandomierza Marcin Marzec. - Niezmiernie cieszę się, że wraz z NSG Group po raz kolejny realizujemy wspólny projekt- powiedział burmistrz. - Tym razem obszar naszej współpracy to rewitalizacja fontanny na Małym Rynku. Ten ważny dla miasta obiekt, dzięki kreatywnym działaniom, odzyska już niebawem swój dawny blask, a jednocześnie zaskoczy niebanalną, ale klasyczną i szlachetną formą. Szkło użyte w ramach nowego projektu fontanny będzie istotnym akcentem, wskazującym na dziesięciolecia istnienia tego ważnego dla miasta przedsiębiorstwa, które wpisało się pozytywnie na karty historii miasta. Jestem pełen podziwu dla projektów, które wpłynęły w ramach konkursu. Objęcie go patronatem honorowym było dla mnie wielką przyjemnością i zaszczytem, bowiem jego poziom był wyjątkowo wysoki. – dodaje.

Po przejrzeniu i analizie przesłanych propozycji jury postanowiło przyznać oprócz nagrody głównej trzy wyróżnienia. Wyróżnienia w kwocie 1000 złotych otrzymały projekty Anny Panfilovej, Tarasa Polnyuka i Leny Olszewskiej.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie