Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawę z okazji 200-lecia Diecezji Sandomierskiej można oglądać w Muzeum Diecezjalnym i Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.

Klaudia Tajs
Drugą część wystawy otwarto w Zamku Królewskim w Sandomierzu. Jej treść przybliżył Andrzej Przychodni, pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Okręgowego. Obecny był także biskup Krzysztof Nitkiewicz.
Drugą część wystawy otwarto w Zamku Królewskim w Sandomierzu. Jej treść przybliżył Andrzej Przychodni, pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Okręgowego. Obecny był także biskup Krzysztof Nitkiewicz. Klaudia Tajs
Wystawę z okazji 200-lecia Diecezji Sandomierskiej można oglądać w Muzeum Diecezjalnym i Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. To pierwsza wspólna wystawa, która połączyła Muzeum Diecezjalne i Muzeum Okręgowe. Na ekspozycjach prezentowane są osoby duchowne i świeckie związane z Diecezją Sandomierską. Przypomina także ważniejsze wydarzenia, które towarzyszyły 200-letniej historii Diecezji Sandomierskiej.

Wystawę z okazji 200-lecia Diecezji Sandomierskiej można oglądać w Muzeum Diecezjalnym i Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. To pierwsza wspólna wystawa, która połączyła Muzeum Diecezjalne i Muzeum Okręgowe. Na ekspozycjach prezentowane są osoby duchowne i świeckie związane z Diecezją Sandomierską. Przypomina także ważniejsze wydarzenia, które towarzyszyły 200-letniej historii Diecezji Sandomierskiej.

Wystawę, którą uroczyście otwarto w czwartkowe popołudnie podzielono na dwa części. W Muzeum Diecezjalnym otwarto ekspozycję poświęconą osobom duchownym i zakonnym Diecezji Sandomierskiej, oraz ważniejszym wydarzeniom religijnym. Z kolei w Muzeum Okręgowym na Zamku Królewskim zaprezentowano wystawę poświęconą wybitnym przedstawicielom laikatu, którzy żyli i działali na terenie diecezji, bądź z niej pochodzili.

W przygotowanie wystawy zaangażowali się pracownicy najważniejszych sandomierskich placówek muzealnych. W otwarciu wystawy uczestniczyli bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z bp. pomocniczym seniorem Edwardem Frankowskim oraz burmistrz Marek Bronkowski, który wyraził radość ze zorganizowana ekspozycja, pozwala lepiej zrozumieć miasto i jego mieszkańców. - Ta wystawa zarazem łączy różne instytucje - powiedział burmistrz.

W wernisażu uczestniczyli także radni miejscy, dyrekcja i pracownicy muzeów. Przybyli mieszkańcy miasta i miłośnicy historii.
Zaproszono także rodziny osób, które zostały przywołane na wystawie.

W dwóch salach Domu Długosza chronologicznie przedstawiono sylwetki biskupów sandomierskich oraz znaczące wydarzenia takie jak: wizyta w Sandomierzu prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w 1923 roku, czy wystawa rolniczo-przemysłowa zorganizowana przez bp Mariana Ryxsa w 1911 r., gdzie zaprezentowano nie tylko osiągnięcia techniczno-agrarne, ale przede wszystkim wielkiego ducha patriotycznego wiernych diecezji. Jak podkreślają twórcy wystawy bardzo trudno opowiedzieć bogatą historię diecezji na kilkunastu planszach czy tylko poprzez pewien zbiór eksponatów, dlatego wystawa ma inspirować zwiedzającego do osobistego zainteresowania historią Kościoła Sandomierskiego.

W trzeciej sali zaprezentowano zdjęcia pana Mariana Grzybowskiego, współczesnego fotografika z Niska, który przez kilka ostatnich lat dokumentował ważniejsze wydarzenia duszpasterskie i społeczne oraz zwyczaje religijne kultywowane na terenie diecezji. Tę cześć wystawy zatytułowano „Nasza diecezja cząstką Kościoła świętego”.

Otwierając wystawę biskup Krzysztof Nitkiewicz podkreślił konieczność ciągłego odwoływania się do historycznego dziedzictwa, aby czerpiąc z tego skarbca kształtować swoją tożsamość oraz relacje międzyludzkie. - Mówiąc o Sandomierzu, jesteśmy dumni z tego, że za piastowskich władców nasze miasto był jednym z głównych centrów administracyjnych Polski - mówił biskup Krzysztof Nitkiewicz. - Nie płaczmy nad tym, że dzisiaj daleko nam do wielkich aglomeracji miejskich. Czymś znacznie gorszym od bycia administracyjną prowincją, jest prowincja duchowa i kulturalna. A my posiadamy przecież wspaniałą historię i niezwykłe dziedzictwo. To są nasze korzenie, które pomimo upływu wieków wcale nie zbutwiały. Są zdrowe, żywe i pompują limfę do gałązek i liści, którymi jesteśmy.

Drugą część wystawy otwarto w Zamku Królewskim w Sandomierzu. Jej treść przybliżył Andrzej Przychodni, pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Okręgowego. Na wystawie przedstawiono postacie osób świeckich związanych poprzez swoje życie i działalność z terenem Diecezji Sandomierskiej, a pośród nich Jana Samsonowicza, Jadwigę i Helenę Chodakowskie, Józefa Szermentowskiego, Adam Bienia, Romana Kosełę, Aleksandra Dobkiewicza czy Zbigniewa Kabata. Zwiedzający mogą zobaczyć wiele unikatowych eksponatów i dokumentów związanych z ich życiem. Jednym z cenniejszych eksponatów wystawionych na tej części wystawy jest kopia korony królewskiej odnalezionej w 1910 r. w ogrodach seminaryjnych. Według badaczy była ona koroną, którą na krótko przed swoją śmiercią Kazimierz III Wielki złożył, jako wotum do kolegiaty sandomierskiej.

Podczas otwarcia wystaw na Zamku Królewskim zaprezentowano także film „Sandomierz w koronie” mówiący o odnalezieniu i losach cennego zabytku.

ZOBACZ TAKŻE:

Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika

ZOBACZ TAKŻE: MUZOtok. Katarzyna Groniec o najnowszej swojej płycie "Ach!"

Źródło:vivi24

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto