Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawie 2 tysiące osób w dwa dni w sandomierskej Podziemnej Trasie Turystycznej

(GOP)
Ekspozycji na razie nie ma, ale zwiedzających nie brakuje
Ekspozycji na razie nie ma, ale zwiedzających nie brakuje UM Sandomierz
W pierwszy weekend po zmianie administratora Podziemnej Trasy Turystycznej w Sandomierzu, sobotę i niedzielę zwiedziło ją prawie 2 tysiące osób.

Podziemna Trasa Turystyczna była nieczynna przez cały tydzień. W poniedziałek, 17 lipca miasto przejęło administrowanie obiektem od oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego na drodze egzekucji komorniczej.

Burmistrz powołał specjalny zespół, którego zadaniem było jak najszybsze otwarcie atrakcji dla zwiedzających. Prace związane były przede wszystkim z wykonaniem nowego oświetlenia. Trwały niemal bez przerwy przez kilka dni. Zakończyły się kilkanaście godzin przed planowanym uruchomieniem trasy.

W sobotę rano pierwszych gości witał burmistrz, wręczając im sandomierską pamiątkę - krzemień pasiasty.

- Trasę w ciągu dwóch dni zwiedziło dokładnie 1985 osób. Liczba ta daje obraz, jak duże jest zainteresowanie obiektem – stwierdził Marek Bronkowski.
Turyści, przyznał burmistrz, oglądali właściwie gołe mury. Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, opuszczając obiekt, usunął stamtąd swoje elementy wyposażenia.

Podziemna Trasa Turystyczna ma być sukcesywnie wyposażana w ekspozycje. - Nowe elementy wyposażenia pojawią się w podziemiach już w najbliższy weekend. Na razie będzie to aranżacja tymczasowa, ta docelowa wykonana zostanie już po sezonie – zapowiedział burmistrz.

W najbliższym czasie w lochach pojawią się eksponaty archeologiczne związane z historią Sandomierza należące do Muzeum Okręgowego. Będą również przedmioty górnicze przekazane przez Kopalnię Soli w Bochni. Burmistrz zaznaczył, że będzie zabiegał o to, aby w podziemiach był pokazywany sandomierski minerał – krzemień pasiasty.

W miniony weekend nowy administrator podziemi – Sandomierskie Centrum Kultury przygotowało dla turystów promocję. Wszyscy mogli korzystać z biletów ulgowych w cenie 6 złotych. Teraz już obowiązują bilety w cenie 10 i 6 złotych. Trasa jest czynna codziennie od godziny 9 do 19.
Sandomierska atrakcja powstała z połączenia XIV i XV-wiecznych piwnic, pełniących w przeszłości rolę magazynów kupieckich. Tworzą one półkilometrową trasę pod powierzchnią Starówki, na trzech kondygnacjach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto