Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Serdeczne powitania, moc wspomnień - zjazd absolwentów Collegium Gostomianum w Sandomierzu (ZDJĘCIA)

Małgorzata Płaza
Prawie 500 osób z różnych stron Polski i świata przyjechało na Zjazd Absolwentów Collegium Gostomianum w Sandomierzu. Jest to jubileuszowe, dziesiąte takie spotkanie. Najstarszy uczestnik tegorocznego zjazdu maturę zdawał w 1946 roku!

Spotkanie absolwentów zorganizowano w 415-lecie Collegium Gostomianum. W sobotę, 7 października, rano absolwenci uczestniczyli we mszy świętej w bazylice katedralnej. Następnie z towarzyszeniem Sandomierskiej Orkiestry Dętej, podzieleni na roczniki, przeszli przez Starówkę do siedziby szkoły.
Tam odbyła się część oficjalna. Szczególnym momentem uroczystości było wręczenie absolwentom, którzy zdawali egzamin dojrzałości 50 lat temu i wcześniej, Dyplomów Odnowionej Matury. Były w tym gronie 32 osoby.

Doktor Janusz Kamocki, etnograf, były żołnierz Armii Krajowej, wyróżniony rok temu tytułem Honorowego Obywatela Sandomierza, maturę zdał w 1946 roku.

- Moje wspomnienia związane z Collegium Gostomianum sięgają jeszcze dzieciństwa, lat przedwojennych. Naukę rozpocząłem w Dwikozach. Jednak rodzice, którym zależało, aby mnie jak najlepiej wykształcić, przenieśli mnie do Sandomierza. Uczyłem się w tak zwanej szkole ćwiczeń. Tutaj, w Collegium Gostomianum, odbyło się moje wejście w życie. Tutaj w czasie wojny trafiłem do podziemia. Najpierw była to Narodowa Organizacja Wojskowa, a później Armia Krajowa – opowiadał Janusz Kamocki.

W szkole średniej Janusz Kamocki uczęszczał do 14- osobowej klasy przyrodniczej.
- Są to najserdeczniejsze wspomnienia. Ilekroć przyjeżdżam do Sandomierza i z daleka widzę Gostomianum, wiem, że jestem u siebie – dodał etnograf.

W zjeździe uczestniczy również światowej sławy matematyk - profesor Andrzej Schinzel, Honorowy Obywatel Sandomierza. Podobnie jak Janusz Kamocki uczył się w gmachu Collegium nie tylko w okresie szkoły średniej. Był to, jak powiedział naukowiec, bardzo ważny czas w jego życiu.

- Jako uczeń IX klasy brałem udział w II Olimpiadzie Matematycznej. To zadecydowało o mojej przyszłości matematyka, o wyborze drogi życiowej – zaznaczył profesor.

Ważna była dla niego również nauka łaciny. – Zdecydowałem się na nią, mając do wyboru łacinę i jeden z języków zachodnioeuropejskich. Nigdy nie żałowałem tego wyboru - powiedział matematyk.
Andrzej Schinzel wspominał swojego nauczyciela łaciny - profesora Michała Świerzowicza, a także matematyka i wychowawcę - profesora Zwolskiego.

- Miałem wielkie szczęście, że urodziłem się w Sandomierzu i trafiłem do Collegium Gostomianum. Ta szkoła stanowiła wzór dla innych – stwierdził profesor Stanisław Adamczak, były rektor Politechniki Świętokrzyskiej, Honorowy Obywatel Sandomierza. - Mieliśmy wspaniałych nauczycieli, którzy nie tylko przekazywali nam wiedzę, ale również nas wychowywali, uczyli patriotyzmu. Gdy trafiłem na egzaminy wstępne na Politechnikę Warszawską, nie tylko nie ustępowałem w niczym kandydatom z większych miast, ale wręcz ich przewyższałem.

Profesor Adamczak na bieżąco utrzymuje kontakty ze swoją szkołą. Był zaangażowany w przygotowanie obchodów jubileuszu 400-lecia, przewodniczył stowarzyszeniu wychowanków „Confraternitas Gostomianum”.
W zjeździe uczestniczą także między innymi profesor Adam Myjak, rzeźbiarz, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Honorowy Obywatel Sandomierza oraz profesor Stanisław Płaza, chemik, pracujący na Uniwersytecie Łódzkim. Przyjechali absolwenci nawet z Australii, Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Podczas oficjalnego spotkania wyróżnieni zostali wybitni absolwenci, a także emerytowani nauczyciele. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych pedagogów i uczniów.
Ponadto podpisane zostało porozumienie między Collegium Gostomianum a Uniwersytetem Jana Kochanowskiego, na mocy którego uczelnia będzie sprawować opiekę naukową nad przedmiotami przyrodniczymi w liceum.

Później absolwenci mogli zwiedzić gmach liceum i spotkać się z profesorami. Odbyły się spotkania klasowe. Na wieczór i noc zaplanowany jest bal.
W niedzielę, w drugim dniu zjazdu obradować będzie stowarzyszenie wychowanków „Confraternitas Gostomianum”.

Dyrektor Krzysztof Zieliński podkreśla, że kontakty z absolwentami są dla szkoły niezwykle ważne. Nie ograniczają się tylko do zjazdów.

- Odbywają się również poprzez stronę internetową, za pośrednictwem listów i poczty elektronicznej. Absolwenci uczestniczą w prelekcjach i spotkaniach z młodzieżą. Kontakty są ciągle żywe. Bardzo nam na nich zależy, ponieważ to absolwenci dają przykład naszym aktualnym uczniom, jaką wybrać drogę życiową - mówi dyrektor Zieliński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto