Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sandomierz ma być miastem róż. Zatrudniono architekta. Zobacz plany

Małgorzata Płaza
Ten zaniedbany sandomierski skwer w najbliższych  tygodniach ma się zmienić w rosarium.
Ten zaniedbany sandomierski skwer w najbliższych tygodniach ma się zmienić w rosarium. Małgorzata Płaza
- Na skwerze przy skrzyżowaniu ulic Żwirki i Wigury oraz Zawichojskiej w Sandomierzu powstanie rosarium – zapowiadają przedstawiciele magistratu. Zatrudniony niedawno miejski architekt zieleni ma zadbać również o inne miejsca w Sandomierzu.

Rosarium tuż obok dwupasmówki
Spory, 22-arowy teren znajdujący się w jednym z najbardziej ruchliwych punktów Sandomierza, obok dwupasmowej trasy, jest niezagospodarowany. Rośnie na nim trawa. - Jest to teren należący do gminy. Nie nadaje się na jakąkolwiek działalność. Zdecydowaliśmy, że posadzone zostaną tam róże – tłumaczy Katarzyna Zioło, asystentka burmistrza Sandomierza.
Jak informuje Michał Gleń, miejski architekt zieleni, na skwer wybrane zostaną gatunki dostosowane do specyficznych warunków glebowych oraz wysokiego poziomu spalin.

Róże - bogactwo Sandomierza
Same róże wybrano do upiększenia skweru nieprzypadkowo.

- Sandomierz to miasto róż. Nasze pasmo Gór Pieprzowych znane jest z tego, że znajduje się tam największe w Polsce skupisko dzikich róż. Skwer będzie nawiązywał do rodzimej roślinności Sandomierza – tłumaczy Katarzyna Zioło, asystentka burmistrza Sandomierza.

Na Pieprzówkach rosną szczególnie rzadkie gatunki róż. Na 25 gatunków występujących w Polsce 12 (albo 11 w zależności od przyjętej klasyfikacji) ma swoje siedlisko właśnie na sandomierskich Pieprzówkach.

Profesor Ryszard Popek, znawca róż uważa, że jest to największe skupisko pod względem liczby gatunków dzikiej róży w Europie.
Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski zapowiada, że jeśli będzie to możliwe, na skwerze posadzone zostaną niektóre gatunki przeniesione prosto z Gór Pieprzowych.

Miasto Sandomierz ubiega się o pieniądze na utworzenie rosarium z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Decyzja w sprawie dofinansowania spodziewana jest w maju.

Według zapewnień władz Sandomierza, róże posadzone zostaną jeszcze przed początkiem lata.

Starówka utonie w pelargoniach
Inne miejskie skwery również mają zmienić wizerunek. Sandomierz, wzorem wielu miast, zamierza odchodzić od typowych trawników.

- Sadzona będzie roślinność okrywowa - trzmieliny, tawuły czy irgi, które zaścielają powierzchnię gruntu. Wymagają one tylko jednego w ciągu roku cięcia korekcyjnego, co oznacza niższe koszty utrzymania zieleni w mieście - tłumaczy Michał Gleń.
Na Starówce, informuje miejski architekt zieleni, królować będą pelargonie, stojące i zwisające, czerwone i w odcieniach różu. W niektórych miejscach kwiaty te posadzone zostaną w kompozycjach z wilczomleczem.

W sąsiedztwie Bramy Opatowskiej stanie wieża kwietna z surfinią w odcieniach różowych. Surfinie upiększą również pobliski Skwer Solidarności.

Na realizację tych planów miasto również chce pozyskać fundusze zewnętrzne.

Urzędnicy obiecują nowe nasadzenia, między innymi w rejonie Podwala, a także renowację znajdujących się na terenie Sandomierza pomników przyrody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto