Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dookoła Wody Festival w Sandomierzu

Małgorzata Płaza
W nadwiślańskim grodzie w weekend odbyła się kolejna edycja festiwalu Dookoła Wody. To impreza będąca muzyczną podróżą przez bliskie i dalsze zakątki kuli ziemskiej, nawiązująca do przeszłości Sandomierza, miasta leżącego niegdyś na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, goszczącego przybyszów z innych regionów kraju, a nawet świata. Na Bulwarze Piłsudskiego rozbrzmiewała piosenka wodniacka, a na brzegu można było zobaczyć tradycyjne łodzie wiślane.

Specjalnie na festiwal przypłynęła do Sandomierza Tradycyjna Flota Wiślana. Były w niej łodzie różnego typu, między innymi dubas Sandomierka.
Festiwal rozpoczął w piątek wieczorem koncert w Starym Porcie. Scenę przygotowano na drewnianej łodzi. Wystąpili artyści wykonujący folk i tradycyjną piosenkę wodniacką, między innymi Ola Członka, Hambawenah oraz Krzysztof Trebunia-Tutka i Jasiek Trebunia-Tutka.

Następnego dnia wszyscy zainteresowani mogli wejść na łodzie, skorzystać z nauki obsługi wyposażenia żeglarskiego, wiązania liny i podstawowych węzłów żeglarskich. Chętni mogli również zobaczyć, jak pływa się na wiośle pychowym. Późnej odbyła się Parada Tradycyjnej Floty Wiślanej.

Po południu widzowie zgromadzeni na bulwarze byli świadkami chrztu łodzi wiślanej, należącej do Fundacji SMK. - To tradycyjna łódź, typowa pychówka, zbudowana z siedmiu desek. To dzieło sztuki szkutniczej - mówił Stanisław Baska, prezes Fundacji SMK.

Łódź otrzymała imię Smyk. Matką chrzestną była Monika „Basońska”, żona Mateusza Tabaki z Basonii, który zrobił łódź, a ojcem chrzestnym Bogusław Bąk, reprezentujący gminę Zaleszany, tworzącej fundację, radny. Matka chrzestna zawiesiła na dziobie swój wianek, a ojciec chrzestny oblał łódź winem, oczywiście sandomierskim. Tatarak, którym przyozdobiona była pychówka, został rozerwany, pokruszony i podeptany na łodzi. W ten sposób odstraszono złe moce. - Oby szczęśliwie kończyła każdy rejs – powiedzieli uczestnicy ceremonii.

Zespół Hambawenah zagrał pieśń „Drewno na wodzie”.
Smyk już niebawem, 29 lipca wyruszy w swój dziewiczy rejs do Warszawy. Popłynie wraz z nim kilkanaście innych łodzi, między innymi z Nowej Dęby, Baranowa Sandomierskiego, Stalowej Woli i Zaleszan. - Mam nadzieję, że nasza łódź będzie służyć wszystkim, którzy współpracują z fundacją i będą chcieli propagować walory Wisły, odkrywać ją z nieco innej strony – dodał Stanisław Baska.

Po ceremonii na bulwarze rozpoczął się koncert. Wystąpili Krzysztof Jurkiewicz & Tomek Conor Hanuszkiewicz, Hambawenah, Słoma & D'Roots Brothers, oraz Banana Boat. Każdy z wykonawców zaprezentował inny rodzaj muzyki wodniackiej.
W niedzielę z Sandomierza wyruszył flis do Gdańska. Wcześniej w intencji tej wyprawy w kościele świętego Jakuba odprawiona została msza święta. Odbyła się prezentacja dzwonu flisackiego, wykonanego w XVIII wieku w Gdańsku i przetransportowanego do Sandomierza przez flisaków.

Do zobaczenia - odcinek 20 - "Dunkierka" i Tom Hardy

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto