Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barbórka w Sandomierzu z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie

Klaudia Tajs
O tym, że górnicy zaczynają świętować przypomniała  Orkiestra Reprezentacyjna Akademii Górniczo-Hutniczej, która w sobotnie popołudnie zagrała na sandomierskiej Starówce tradycyjne melodie marszowe.
O tym, że górnicy zaczynają świętować przypomniała Orkiestra Reprezentacyjna Akademii Górniczo-Hutniczej, która w sobotnie popołudnie zagrała na sandomierskiej Starówce tradycyjne melodie marszowe. Klaudia Tajs
W Sandomierzu rozpoczęła się Barbórka Kopalń Dolomitu, Kamieniołomów Świętokrzyskich i spółki Mining Services z Grupy PBI. Obchody zaakcentowała Orkiestra Reprezentacyjna Akademii Górniczo -Hutniczej, która przyjechała do Sandomierza na zaproszenie Kopalń Dolomitu, Kamieniołomów Świętokrzyskich i spółki Mining Services z Grupy PBI, aby uczcić obchody tradycyjnego święta górniczego – Barbórki.

O tym, że górnicy zaczynają świętować przypomniała Orkiestra Reprezentacyjna Akademii Górniczo-Hutniczej, która w sobotnie popołudnie zagrała na sandomierskiej Starówce tradycyjne melodie marszowe. 30-osobowy zespół muzyków w strojach górniczych, wyposażony w pełen zestaw instrumentów dętych: klarnety, flety, saksofony, trąbki, puzony, waltornie, eufonium i niezbędną podczas tego typu okazji tubę, przemaszerował ulicami Mariacką, by zaprezentować się muzycznie na Rynku. Następnie muzycy przeszli ulicą Opatowską, gdzie zatrzymali się na posiłek w restauracji Widnokrąg przy Bramie Opatowskiej. Orkiestra Akademii Górniczo - Hutniczej zagrała najsłynniejsze marsze, m.in. Hipodrom i Twin Eagle Strut, budząc u spacerowiczów zarazem zaskoczenie i uśmiech.

Uroczystości Dnia Świętej Barbary w Sandomierzu świętuje blisko 600 osób, w tym ponad 400 pracowników świętokrzyskich kopalń Budy, Jurkowice, Piskrzyn, Wymysłów i Wszachów wraz z rodzinami. Uroczystości Barbórkowe z udziałem licznie zaproszonych gości zorganizowano w hali widowiskowo- sportowej przy ulicy Patkowskiego w Sandomierzu. Obchody stały się także okazją do wręczenia nagród, odznaczeń i wyróżnień.

Kultywują dawne tradycje

Przemysław Bokwa, wiceprezes Zarządu Kopalni Dolomitu powiedział, że zapraszając do Sandomierza muzyków z Krakowa, chciał pokazać, że w mieście są górnicy dumni, ze swoich tradycji. - Świętej Barbarze, naszej patronce mamy za co dziękować - powiedział Przemysław Bokwa. - W tym roku patronka była dla nas wyjątkowo hojna. Dzięki ciężkiej pracy naszych ludzi możemy pochwalić się rekordowym wydobyciem piaskowca, wapieni i dolomitów, które wyniosło 11 milionów ton. Jest to łączne wydobycie trzech spółek, działających w grupie PBI. W jej skład oprócz Kopalni Dolomitu wchodzą także Kamieniołomy Świętokrzyskie oraz spółka z Podkarpacia, zajmująca się wydobyciem piaskowca. Śmiało można powiedzieć, że jesteśmy liderem wśród producentów kruszyw w Polsce i Europie.

Wiceprezes Bokwa przypomniał, że tradycje górnicze w Sandomierzu i okolicach nierozerwalnie wiążą się z powstaniem Kopalni Siarki w Tarnobrzegu. - Nasze kopalnie są zlokalizowane w województwie świętokrzyskim, ale tradycje górnicze kultywujemy od zawsze - dodał Przemysław Bokwa.

Rok bez wypadków

Barbórka to także czas, aby przypomnieć, jak ciężka jest praca górników. Wspomniał o tym Artur Kapsa, prezes zarządu Kamieniołomów Świętokrzyskich. - Większość ludzi kojarzy górnictwo z kopalniami podziemnymi natomiast nasze górnictwo, to jest górnictwo skalne - tłumaczył Artur Kapsa. - Są to kamieniołomy. Kruszywa trzeba odspajać od większej całości, wykonuje się roboty strzałowe, są wybuchy, materiał zwożony jest do zakładów, gdzie przerabiany jest na różnego rodzaju kruszywa.

Świętujący przypomnieli także, że święta Barbara czuwała nad górnikami w kopalniach Grupy PBI również jeśli chodzi o swój drugi główny patronat – nie odnotowano w tym roku żadnych wypadków, praca przebiegała bezpiecznie i odpowiedzialnie.

Dalszy rozwój grupy

Grupa PBI to nie tylko wydobycie i przeróbka kruszyw, jej spółki zajmują się także budową dróg, produkcją betonu i prefabrykatów, świadczą liczne usługi dla górnictwa i transportu. Grupa planuje dalszy rozwój. Na ostatniej prostej jest uruchomienie dwóch kolejnych zakładów wydobywczych. Pierwszym z nich jest kopalnia wapienia i dolomitów w Janczycach w gminie Baćkowice, która ma już udokumentowane złoże i czeka na ostatnie uzgodnienia i formalności. Już niebawem na Podkarpaciu, niedaleko granicy z Ukrainą, startuje produkcja siarki. Zakład w Baszni będzie drugą na świecie kopalnią stosującą metodę podziemnego wytopu surowca. W pierwszej fazie produkcji planowane jest wydobycie na poziomie 200 tysięcy ton siarki rocznie. W Baszni zatrudnienie znajdzie ponad 100 osób, a Grupa PBI zatrudnia dzisiaj w sumie ponad 800 ludzi i planuje tę liczbę aktywnie zwiększać.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!

ZOBACZ TAKŻE: FLESZ SMOG SKRACA ŻYCIE

Źródło:vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto